Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Spotkanie z polską historią pod Mińskiem

Piknik historyczny pod nazwą „” odbył się 19 sierpnia w gospodarstwie agroturystycznym „Szlachecka Brama”, znajdującym się we wsi Małe Zaprudzie pod Mińskiem. Wydarzenie było poświęcone 100-leciu odzyskania Niepodległości przez Polskę i 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Do zgromadzonych przemówił ambasador RP na Białorusi

Podczas imprezy jej uczestnicy mogli zwiedzić znajdujące się na terenie gospodarstwa „Szlachecka Brama” polskie muzeum, usłyszeć wykład, który został wygłoszony przez znanego białoruskiego znawcę historii Polski, doktora nauk historycznych Igora Mielnikawa, a także obejrzeć film poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Wykład o historii Polski wygłasza dr

Ambasador Artur Michalski zwiedza muzeum polskie, działające w gospodarstwie agroturystycznym „Szlachecka Brama”

Po wykładzie Igora Mielnikowa odbył się uroczysty koncert pt. „Bóg. Honor. Ojczyzna”, w którym wzięły udział zespoły z Mińska i okolic, m.in.: „Majowy Kwiat”, „WitaM”, „Wierzbica”, „Cantus Cordis”, działający przy Oddziale w Mińsku zespół „Młode Babcie”, zespół dziecięcy „Biedroneczki” z Rakowa. Wydarzenie zaszczycili występem także współpracujący ze środowiskiem Polaków Mińska soliści: , Halina Sokolnik i Polina Donskaja.

Śpiewa chór „Cantus Cordis”

Śpiewają „Biedroneczki” z Rakowa

Śpiewa gwiazdor białoruskiej estrady Piotr Jełfimow

Po koncercie publiczność przywitał Pełnomocny i Nadzwyczajny Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.

Na gości oprócz programu kulturalnego i historycznego czekał jeszcze uroczysty obiad na świeżym powietrzu, program sportowy, zabawy taneczne, warsztaty.

Można było też dostać w prezencie książki w języku polskim i białoruskim, m.in. wydaną z inicjatywy Ambasady RP w Mińsku po białorusku książkę Sławomira Kopera pt. „Kobiety Drugiej Rzeczypospolitej”.

Piknik historyczny zorganizowały Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku oraz „Klub miłośników kultury polskiej i białoruskiej w Mińsku”.

z Mińska

2 odpowiedzi Spotkanie z polską historią pod Mińskiem

 1. józef III Odpowiedz

  20 sierpnia, 2018 w 16:55

  Małe Zaprudzie nie jest „pod Mińskiem”. To wieś powiatu Wołożyn, do 1919 / 1945 r.w Polsce (woj. Nowogródzkie). Zapis „pod Mińskiem” sugeruje istnienie na Białorusi sowieckiej.

 2. Stanisław Trybuchowski Odpowiedz

  22 sierpnia, 2018 w 11:04

  Co spowodowało to oburzenie w tym tytule Pana Józefa III? Czy spotkanie odbyło się pod Moskwą?
  Czy Pan chciał pokazać swoją wyjątkową erudycję?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *