Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

MSZ RP zareagowało na dyskryminację polskich dzieci z Wołkowyska

RP wydało 1 września komunikat w sprawie decyzji władz Wołkowyska (obwód grodzieński) o ograniczeniu liczby dzieci, przyjętych do miejscowej szkoły nr 8, z polskim językiem nauczania.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych pisze, że z rozczarowaniem przyjmuje informacje o decyzji władz lokalnych Wołkowyska w sprawie liczby dzieci przyjętych do szkoły nr 8 z polskim językiem nauczania, pomimo intensywnych zabiegów prowadzonych do ostatniej chwili. Resort podkreśla, że decyzja ta wywołuje niepotrzebne zaniepokojenie wśród rodziców i środowisk Polaków na Białorusi.

Wyraża jednak nadzieję, że odpowiednie władze Białorusi znajdą właściwe rozwiązanie tej sytuacji, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom dzieci i ich rodziców i zostanie ono zrealizowane w duchu pozytywnego dialogu politycznego, którego celem jest poszukiwanie nowych form dobrosąsiedzkiej współpracy leżącej w interesie obu państw.

Jak informowaliśmy, władze Białorusi nie spełniły obietnicy, danej 28 lipca Marszałkowi Senatu RP Stanisławowi Karczewskiemu podczas jego wizyty na Białorusi z okazji 30-lecia ZPB. Obiecały wówczas, że do pierwszych klas szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku, w nadchodzącym roku szkolnym zostaną przyjęte wszystkie dzieciaki chętne do podjęcia nauki w tych placówkach.

Tymczasem obietnicy dotrzymały tylko w przypadku Polskiej Szkoły w Grodnie, bo w Wołkowysku na 31 złożonych w szkole podań odmowę przyjęcia do niej otrzymało 13 kandydatów.

Wcześniej o sytuacji w Wołkowysku alarmował , wystosowując m.in. Apel w tej sprawie do Prezydenta RB Aleksandra Łukaszenki.

Znadniemna.pl za /msz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *