HomeReligiaPolacy z Iwieńca spędzili dwa niezapomniane tygodnie w Polsce

Polacy z Iwieńca spędzili dwa niezapomniane tygodnie w Polsce

Przez dwa tygodnie 40-osobowa grupa seniorów z Iwieńca i członków miejscowego oddziału Związku Polaków na Białorusi zwiedzała Polskę na zaproszenie wrocławskiego Stowarzyszenia „Odra-Niemen”.

Wyprawę po Polsce iwienieccy Polacy zaczęli od zwiedzania Warszawy.

Jednym z najmocniejszych przeżyć, doznanych w stolicy Polski, okazało się nawiedzenie przez Polaków z Iwieńca Cmentarza Powązkowskiego. Tutaj mieli oni okazję zapalić znicze i pomodlić się przy grobach wybitnych Polaków, oddali hołd ofiarom Katastrofy Smoleńskiej i Żołnierzom, których szczątki spoczywają na warszawskiej Łączce. Prezes Oddziału ZPB w Iwieńcu podczas pobytu w Warszawie odwiedziła także redakcję Telewizji Republika, udzielając wywiadu dziennikarzom tej anteny.

Kolejnym punktem podróży stał się Kraków i okolice. W ramach pobytu w stolicy Małopolski inwieńczanie zwiedzili krakowską Starówkę, udali się na Wawel, pomodlili się podczas odprawionej w ich intencji Mszy św. w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Mocnych przeżyć duchowych doznali Polacy z Iwieńca w czasie nawiedzania Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i podczas udziału w odprawionej tutaj Mszy św. za Ojczyznę.

Niezapomniane wrażenia sprawiła na podróżujących wycieczka do Wadowic, w których zwiedzili oni Muzeum Jana Pawła II i odbyli spacer „śladami wielkiego Polaka”. W drodze do Wadowic grupa zatrzymała się, aby podziwiać Kalwarię Zebrzydowską.

Po powrocie do Krakowa program pobytu iwienieckich Polaków w dawnej stolicy Polski przewidywał m.in. zwiedzanie Muzeum Narodowego, czasowej wystawy Wyspiańskiego, a także składanie zniczy, kwiatów i modlitwę przy popiersiach wielkich Polaków w Parku Jordana. Po zapoznaniu się z zabytkami i ciekawostkami Krakowa goście z Iwieńca udali się do Częstochowy. Po drodze do duchowej stolicy Polski goście Stowarzyszenia „Odra-Niemen” zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Leśniczowskiej Patronki Rodzin w Żarkach biorąc udział we Mszy św.

Po przybyciu do Częstochowy grupa udała się na Jasną Górę, podziwiając wszystkie najważniejsze zabytki i pamiątki znajdujące się na terenie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Pobyt Polaków z Iwieńca na Jasnej Górze wykorzystali dziennikarze miejscowej rozgłośni Radio Jasna Góra, zapraszając do wystąpienia na antenie tego radia Teresę Sobol, prezes Oddziału ZPB w Iwieńcu.

Niezapomniane wspomnienia u gości z Iwieńca pozostaną po ich udziale w Drodze Krzyżowej po Wałach Jasnogórskich, którą zadedykowano właśnie im.

Z Jasnej Góry trasa pobytu w Polsce poprowadziła gości z Iwieńca do Niepokalanowa. Tutaj mieli oni okazję zwiedzić Muzeum Ojca Maksymiliana Kolbego i spotkać się z księdzem, który kiedyś sprawował posługę proboszcza w ich rodzinnej miejscowości.

Z Niepokalanowa, podróżując przez Szymanów, w którym iwienieccy Polacy spotkali się z rezydującymi tutaj Siostrami Niepokalankami i zwiedzili Muzeum Historii Żołnierzy Jazłowieckich, grupa wróciła do Warszawy. Spędzając w stolicy ostatnie dni pobytu w Polsce pełni wrażeń i przeżyć Polacy z Iwieńca mieli wciąż niezwykle nasycony i ciekawy program. Nie tylko zwiedzili najważniejsze warszawskie zabytki, lecz zostali zaproszeni także do Pałacu Prezydenckiego, w którym spotkali się z prezydenckim ministrem, odpowiedzialnym m.in. za kontakty z rodakami za granicą, Adamem Kwiatkowskim.

Pobyt rodaków z Iwieńca w Warszawie organizatorzy wizyty wykorzystali, aby umówić ich, a mianowicie Teresę Sobol i członków kierowanego przez nią oddziału ZPB Helenę Ankuto oraz Ludmiłę Stroczyńską na wizytę w studio TVP Polonia i wzięcie udziału w audycji Halo Polonia, ukazującej się na tej antenie.

Przed wyjazdem Polaków z Iwieńca do domu organizatorzy ich pobytu w Polsce ze Stowarzyszenia „Odra-Niemen” zorganizowali wieczornicę ze wspólnym śpiewaniem polskich piosenek, biesiadowaniem oraz modlitwą, będącą podsumowaniem przedsięwzięcia.

Zaproszenie przez Stowarzyszenie „Odra-Niemen” 40-osobowej grupy iwienieckich Polaków do Polski było gestem wdzięczności m.in. za patriotyczną postawę Polaków z Iwieńca, przejawioną zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy stacjonujący w tej miejscowości oddział Korpusu Ochrony Pogranicza dzielnie bronił wschodniej granicy Polski, jak i podczas obrony w 2010 roku Domu Polskiego w Iwieńcu przed zabraniem go Polakom przez władze białoruskie.

Projekt pobytu 40 seniorów i działaczy ZPB z Iwieńca w Polsce, którego koordynatorem były prezes Stowarzyszenia „Odra-Niemen” Ilona Gosiewska i jej zastępczyni Małgorzata Suszyńska, został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu ze strony Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Teresa Sobol z Iwieńca

Najnowsze komentarze

  • Brawo !

Skomentuj

Skip to content