Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Prezydent RP Andrzej Duda: niech 100. rocznica odzyskania niepodległości będzie świętem wszystkich Polaków

Niech 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętem wszystkich Polaków – oświadczył w sobotnim wystąpieniu telewizyjnym. To są setne urodziny naszej wolności – podkreślił.

Orędzie Pary Prezydenckiej z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP. Źródło: Oficjalny kanał Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w serwisie You Tube

Prezydent razem z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wygłosili telewizyjne orędzie z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezydent przypomniał, że sto lat temu, 11 listopada 1918 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnictwo nad wojskami polskimi, a trzy dni później – pełnię władzy nad niepodległym państwem polskim. Pierwsza dama wskazała, że dzięki tym wydarzeniom „spełniły się marzenia czterech pokoleń Polaków”, bo odrodziła się wolna .

Jak mówił Andrzej Duda, „po 123 latach zaborów – niewoli, prześladowań i wynaradawiania, walk powstańczych i pracy organicznej – mocarstwa zaborcze musiały się wycofać z polskiej ziemi”. „Polacy wykorzystali w pełni szansę daną im po pierwszej wojnie światowej. Poczucie narodowej tożsamości, siła wspólnoty i umiejętności naszych przywódców przyniosły zwycięstwo. Odzyskaliśmy własne państwo. Suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę polityczną Europy” – podkreślił.

„Niech setna rocznica odzyskania Polski Niepodległej będzie świętem wszystkich nas, Polaków. To są setne urodziny naszej wolności” – zaapelował prezydent. Dziękował jednocześnie wszystkim, którzy nadali obchodom stulecia charakter obywatelski, powszechny i lokalny. „Dziękuję za tysiące wystaw, koncertów, widowisk, iluminacji, konkursów i imprez sportowych” – mówił. Przypomniał, że w niedzielę – 11 listopada w samo południe – w całej Polsce i wielu skupiskach Polonii i Polaków za granicą będzie wspólnie śpiewany hymn państwowy. „Zapraszamy do wyjścia na ulice i place rodzinnych miast i wsi, do spotkania się z rodzinami, przyjaciółmi i sąsiadami” – dodał.

Pierwsza dama zachęcając do wspólnego świętowania, przypominała, że „sto lat temu stała się rzecz wielka: odrodziła się wolna Polska, nasza wspólna Ojczyzna”. „Zaśpiewajmy głośno i radośnie: +Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy+. To nasz hymn – hymn Polski Niepodległej” – mówiła.

Podkreśliła też, że jubileusz 100. rocznicy odzyskania niepodległości świętowany jest przez cały 2018 r. Andrzej Duda wskazał, że w tym czasie przypominane są osiągnięcia bohaterów narodowych zmagań o wolność. „Wybitnych mężów stanu, których nazywamy ojcami niepodległości. Ale także równie wybitnych, a znanych głównie w swoich miejscowościach i regionach, lokalnych bohaterów walki o wolną Polskę” – mówił.

Prezydent zachęcał również, aby na każdym polskim domu została powieszona biało-czerwona flaga. „Niech barwy narodowe będą z nami wszędzie. Niech napełnią nas dumą ze zwycięstwa – zarówno wtedy, w roku 1918 oraz w wojnie 1920 roku z bolszewikami, jak również ze zwycięstwa +Solidarności+ nad komunizmem – zwycięstwa, dzięki któremu mamy dziś własne suwerenne, demokratyczne państwo. A także ze wszystkich naszych codziennych zwycięstw – sukcesów zawodowych, społecznych i osobistych. Bo one też budują niepodległą Rzeczpospolitą – Polskę kolejnego stulecia” – wskazał.

Pierwsza dama przywołała z kolei słowa papieża Jana Pawła II, że „wolna Polska przetrwała w rodzinnych opowieściach i pamiątkach, w tradycjach polskiej wsi i dworu”. „Pieśni patriotyczne, arcydzieła literackie, malarskie i muzyczne, prace historyków i uczonych podtrzymywały wiarę w odrodzenie Ojczyzny” – zaznaczyła Kornhauser-Duda. „Wiary, nadziei i miłości Ojczyzny uczyli nas rodzice, matki i ojcowie” – dodał prezydent.

Pierwsza dama podkreśliła też, że „pamiętamy dziś o dzielnych polskich kobietach, które stały na straży rodzinnych domów, przekazywały dzieciom i wnukom pamięć i tradycję”. „Polki na równi ze swoimi mężami, ojcami i braćmi walczyły o Niepodległą” – powiedziała Kornhauser-Duda. „I nic dziwnego, że kiedy tylko Polska odzyskała niepodległość, to Polki – jako jedne z pierwszych kobiet w Europie – uzyskały od razu pełnię praw obywatelskich” – dodał prezydent.

„Do zobaczenia na jutrzejszych obchodach!” – zakończyła orędzie .(PAP)

Orędzie Pary Prezydenckiej z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP:

Znadniemna.pl za dzieje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *