Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Polacy na Białorusi świętują 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

na Białorusi obchodzą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Grodnie, Mińsku i Brześciu, a także w mniejszych miejscowościach, w których żyją przedstawiciele mniejszości polskiej, odbywają się specjalne uroczystości.

Członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie

„Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzimy przez cały rok. Wszystkie wydarzenia, które w ciągu tego roku organizujemy, odnoszą się w jakiś sposób do tej jubileuszowej daty” – powiedziała PAP , szefowa nieuznawanego przez Związku Polaków na Białorusi ().

W sobotę uczniowie grodzieńskiej Polskiej Szkoły Społecznej im. Stefana Batorego przy ZPB dołączyli do organizowanej przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej ogólnoświatowej akcji „Rekord dla Niepodległej”. O 11:11 dzieci zaśpiewały hymn Polski przed wejściem do szkoły.

W niedzielę w kościele pobernardyńskim w Grodnie odprawiona zostanie msza święta, a następnie odbędzie się akademia z udziałem uczniów polskiej szkoły.

Wraz z konsulem generalnym RP w Grodnie Jarosławem Książkiem aktywiści ZPB udadzą się do Smorgoni, gdzie zostanie poświęcony odrestaurowany przez miejscowych aktywistów ZPB pomnik na grobie nieznanych żołnierzy wojny z bolszewikami 1920 r.

„Wszystkie oddziały Związku Polaków, także te lokalne, w małych miejscowościach, świętują rocznicę odzyskania niepodległości” – powiedziała Borys. Dodała, że każdy oddział organizuje własne obchody, ale zawsze nieodłącznym elementem jest dbanie o polskie miejsca pamięci i odpowiednie przygotowanie ich do uroczystej daty.

wraz z mińskim oddziałem ZPB i historykiem Iharem Mielnikauem zorganizowali we wtorek prezentację albumu „Dowborczycy z twierdzy Bobrujsk”, poświęcony historii Pierwszego Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

„Jako Polacy wytrwaliśmy i znowu staliśmy się wolni, dlatego że nigdy nie pogodziliśmy się z tym, że ktoś inny decyduje o naszym losie. Uratował nas język, kultura, wiara, silne poczucie więzi narodowej i świadomość bogatej historii” – powiedział ambasador RP na Białorusi w wywiadzie dla niezależnej „Narodnej Woli” na temat odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

W poniedziałek w Teatrze Wielkim w Mińsku z okazji Dnia Niepodległości odbędzie się przyjęcie narodowe wydane przez ambasadora RP, którego goście zostaną także zaproszeni na balet „Szopeniana”. Uroczyste przyjęcia organizują także konsulaty w Grodnie i w Brześciu.

Znadniemna.pl za Justyna Prus/PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *