Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Za rok w Mińsku odbędzie się Festiwal Piosenki Agnieszki Osieckiej

Wieczór, poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej, wybitnej polskiej poetki, autorki tekstów do wielu przebojów polskiej estrady, odbył się 24 listopada w Mińsku z inicjatywy działaczki miejscowego Oddziału Związku Polaków na Białorusi Heleny Szkodo.

Pomysłodawczyni i organizatorka spotkania z twórczością Agnieszki Osieckiej Helena Szkodo

W trakcie wieczoru obecni na nim członkowie miejscowego oddziału nie tylko poznali twórczą drogę jednej z najbardziej cenionych polskich poetek z okresu PRL-u. Mieli także okazję wysłuchać piosenki, do których teksty napisała . Powszechnie znane i mniej znane przeboje jej autorstwa śpiewali artyści, należący do Oddziału w Mińsku. Ze sceny zabrzmiały: „Ludzkie gadanie”, „Ballada o pancernych”, „Uciekaj moje serce”, „Niech żyje bal”, „Pieśń miłości”, „Nie spoczniemy”, „Pożegnanie z Polską”, „Damą być”, „Kołysanka dla okruszka”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma” i inne utwory.

Zespół „Dżentelmeni” kierowany przez Natalię Krywoszejewą

Zespół „Młode Babcie”

Śpiewają Tatiana Saj, Julia Siemionowa oraz Maria Mikucewicz

Trio w składzie: Maria Mikucewicz, Aleksander Wasilenko i Helena Szkodo

Śpiewa Wiktor Achramienko

Trio w składzie: Ludmiła Szabucka (cymbały), Inessa Winckiewicz (śpiew) i Sergiusz Antonow (gitara)

Gościem wydarzenia literacko-muzycznego była wiceprezes ds. Kultury Związku Polaków na Białorusi . Nie kryjąc zachwytu od zrealizowanego przez mińskich Polaków pomysłu upamiętnienia Agnieszki Osieckiej wspaniałym koncertem, przedstawicielka najwyższych władz ZPB oznajmiła, że inicjatywa Heleny Szkodo zainspirowała ją do tego, aby w następnym, 2019 roku, zorganizować w Mińsku Festiwal Piosenki Agnieszki Osieckiej pod auspicjami ZPB.

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk

– Jako Związek Polaków podejmiemy starania, aby wśród gości honorowych tego festiwalu znalazła się córka Agnieszki Osieckiej Agata Passent – mówiła Renata Dziemiańczuk, gratulując organizatorce i pomysłodawczyni spotkania z twórczością Agnieszki Osieckiej Helenie Szkodo doskonałej realizacji pomysłu upamiętnienia wybitnej polskiej poetki.

Helenie Szkodo oraz artystom, biorącym udział w koncercie, serdecznie podziękowała także prezes Oddziału ZPB w Mińsku . – Piosenki, które dzisiaj słyszeliśmy, znamy od wielu lat. Nie każdy z nas jednak zdawał dotąd sobie sprawę z tego, że wszystkie one są autorstwa Agnieszki Osieckiej – powiedziała .

z Mińska, zdjęcia Anny Worobiowej i Eugeniusza Rolicza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *