Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

W Mińsku wiceminister Szczęch wręczyła medale Pro Patria

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Renata Szczęch wręczyła w piątek odznaczenia Pro Patria przyznane za troskę o polskie miejsca pamięci na Białorusi. Uroczystość odbyła się w ambasadzie RP w Mińsku.

„Polska zaczyna się w sercu” – mówiła wiceminister Szczęch, dziękując odznaczonym za dbanie o groby polskich żołnierzy na Białorusi i za „zachowanie pamięci”.

Medal Pro Patria to odznaczenie przyznawane przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Uhonorowani zostali prezes Oddziału w Klecku , ks. Alfred Piechota z miasteczka na północy Białorusi i ks. Paweł Samsonow z Duniłowicz.

„Opieka nad miejscami pamięci na Białorusi to bardzo ważna część pracy ambasady, ale byłaby ona niemożliwa bez osób, które na miejscu pomagają, odkrywają te miejsca i troszczą się o nie” – powiedział radca ambasady RP w Mińsku .

Przypomniał, że Czesława Kniaziewa doprowadziła do odnowienia tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy w Klecku i znajdujących się tam grobów polskich żołnierzy, pisze artykuły historyczne, przyczyniając się do upowszechniania wiedzy o polskiej historii ziem białoruskich.

Ks. Samsonow z Duniłowicz działał na rzecz odnowienia tamtejszego cmentarza wojskowego, gdzie spoczywają ofiary wojny z bolszewikami. 1 listopada w uroczystym otwarciu cmentarza brał udział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Ks. Piechota, który od 28 lat pracuje na Białorusi, odnowił znajdujący się w Widzach pomnik Tomasza Wawrzeckiego, ostatniego dowódcy Powstania Kościuszkowskiego, i dba o groby żołnierzy na północy Białorusi.

Znadniemna.pl za Justyna Prus/PAP, fot.: twitter Marcin Wojciechowski

3 odpowiedzi W Mińsku wiceminister Szczęch wręczyła medale Pro Patria

 1. Wiktor Odpowiedz

  9 grudnia, 2018 w 15:23

  Nie dobrze jest, że odznacza się księży, bo to, co robią jest ich obowiązkiem.

  Należy odznaczać tych, którzy to wszystko zapoczątkowali i dali temu życie czyli naszych ojców i nawet pośmiertnie dziadków.

 2. Mirosław Łowkis Odpowiedz

  10 grudnia, 2018 w 13:24

  Czesia, tak trzymaj. Gratuluję odznaczenia,dbaj o miejsca urodzenia naszych rodziców.

 3. Mirosław Łowkis Odpowiedz

  10 grudnia, 2018 w 13:26

  To historia naszych przodków, trzeba ją pielęgnować i zachować dla potomnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *