HomeHistoriaBrześcianie uczyli się konserwacji nagrobków

Brześcianie uczyli się konserwacji nagrobków

Profesjonalnej konserwacji i pielęgnowania zabytkowych nagrobków i rzeźb cmentarnych uczyli się w połowie lipca mieszkańcy Brześcia.

Warsztaty dla wszystkich chętnych na prośbę Konsulatu Generalnego RP w Brześciu przeprowadzili, przy czynnym udziale działaczy miejscowego oddziału ZPB, skierowani na Białoruś przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski, dyplomowani konserwatorzy dzieł sztuki Krzysztof Jurkow i Bartosz Markowski.

Czyszczenie nagrobka, fot. autora

Czyszczenie nagrobka, fot. autora

Zajęcia odbyły się na założonym w XIX stuleciu cmentarzu katolickim, który leży przy ul. Puszkińskiej w Brześciu.

Zabytkowe miejsce wiecznego spoczynku jest bogate w piękne nagrobki i pomniki. Na tym cmentarzu byli chowani mieszczanie, okoliczni ziemianie, przedstawiciele inteligencji – lekarze, urzędnicy, prawnicy oraz, służący w Twierdzy Brzeskiej, oficerowie wyznania katolickiego i polskiej narodowości.

Prace na cmentarzu, fot. autora

Prace na cmentarzu, fot. autora

W czasie okupacji niemieckiej w 1942 roku cmentarz został zdewastowany i rozkopany na rozkaz władz okupacyjnych. Ponad dwie trzecie nagrobków zostało wówczas przeniesionych w inne miejsca. Nekropolię zamknięto w roku 1956.

Do dziś ocalało kilkaset kamiennych i żeliwnych nagrobków, z których najstarsze są datowane połową XIX wieku. Na cmentarzu znajduje się też kwatera polskich żołnierzy, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.

Anna Adamczyk z Brześcia

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content