Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Liceum Polonijnemu grozi likwidacja

Warszawskie Liceum Polonijne (Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki), o naborze do którego uczniów ze Wschodu, między innymi z Białorusi, na rok szkolny 2014/2015 pisaliśmy jest zagrożone likwidacją – wynika z dzisiejszej publikacji „Naszego Dziennika”.

Podczas zakończenia roku szkolnego 2012/2013 w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium św. Stanisława Kostki, fot.: liceumpolonijne.edu.pl

Podczas zakończenia roku szkolnego 2012/2013 w Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym Kolegium św. Stanisława Kostki, fot.: liceumpolonijne.edu.pl

Jak pisze gazeta Liceum Polonijne, zaliczane do 25 najlepszych liceów warszawskich, przyznano w tym roku dotację z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, nie wystarczającą „nawet na opłacenie wyżywienia uczniów”.

– W naszej uczelni kształci się obecnie 96 uczniów, z czego 50 jest z Ukrainy – mówi „Naszemu Dziennikowi” Ewa Petrykiewicz, dyrektor liceum i prezes Fundacji „Dla Polonii”.

Szefowa placówki akcentuje uwagę na uczniach z Ukrainy, gdyż ten kraj jest obecnie zagrożony wybuchem wojny z Rosją albo wojny domowej. – To absurdalna sytuacja, żebyśmy jako państwo – w sytuacji gdy cała udziela pomocy Ukrainie i jeszcze mobilizuje do tego państwa UE – doprowadzili do tego, że będziemy musieli odesłać ich do kraju, w którym wojna wisi na włosku – denerwuje się Ewa Pietrykiewicz.

Pisząc o problemach Liceum Polonijnego, wynikających z braku dostatecznego finansowania placówki przez Polskę, „Nasz Dziennik ” wytyka rządzącym , że warszawskiemu liceum, w którym kształcą się młodzi Polacy zza wschodniej granicy, grozi likwidacja „w tym samym czasie, gdy politycy koalicji rządzącej mają usta pełne frazesów o pomocy dla Ukrainy”.

Przypomnijmy, że misją Liceum Polonijnego jest umożliwienie młodym Polakom ze Wschodu edukacji w języku polskim, zdanie matury w Ojczyźnie przodków, zapewnienie jak najlepszego wykształcenia licealistom, wychowanie w duchu patriotyzmu, w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi, odbudowanie więzi ich rodzin z Polską oraz wypełnienie zobowiązania moralnego wobec Polaków, którzy musieli pozostać za Bugiem.

znadniemna.pl/za naszdziennik.pl

1 odpowiedź Liceum Polonijnemu grozi likwidacja

  1. Rachel Odpowiedz

    29 marca, 2014 w 19:33

    Rodzice uczniów powinni płacić, jak chcą. W Białorusi ludzie już żyją bardziej dostatnio, niż ostatnio w Polsce. Jest stała praca i w większości są gospodarstwa domowe.
    Polski podatnik pracuje na warszawską dobre usytuowaną władzę polityczną. Na MSZ zresztą też.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *