Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Życzenia świąteczne marszałka Senatu dla Polonii i Polaków za granicą

Marszałek Senatu RP , fot.: P. Cebula – Kancelaria Senatu

Podnieś rękę Boże Dziecię!

Błogosław Ojczyznę miłą,

W dobrych radach, w dobrym bycie,

Wspieraj Jej siłę, Swą siłą!

To najlepsze życzenia, jakie możemy sobie złożyć w tę cichą i świętą noc, my w kraju i poza granicami, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Słowa tej jednej z najpiękniejszych polskich kolęd zawdzięczamy polskiemu poecie Franciszkowi Karpińskiemu. Kolęda została po raz pierwszy wykonana w Starym Kościele Farnym w Białymstoku, na Podlasiu. Losy Franciszka Karpińskiego – urodzonego w Rzeczypospolitej, zmarłego w rosyjskim zaborze, którego dzieło wciąż żyje w polskich sercach – to polskie losy.

Wigilia jest świętem rodziny. Wigilia roku 2018 jest też świętem rodziny rodzin, jaką jest naród.

Rok 1918 nie byłby możliwy, gdyby polskość nie przetrwała w polskich rodzinach, gdyby przy wigilijnych stołach zapomniano o polskich kolędach, polskich potrawach i w ogóle o polskich zwyczajach.

Nie trzeba tego tłumaczyć Wam – Polonii i Polakom za granicą. Trzeba jednak zawsze o tym pamiętać i wciąż to przypominać. Wasz wkład w naszą narodową niepodległość jest nie do przecenienia. I w wymiarze historycznym, i dziś.

Dokąd składacie sobie w Wigilię życzenia po polsku, dokąd śpiewacie „Bóg się rodzi” Franciszka Karpińskiego i inne polskie , dokąd odczuwacie więź z Krajem, dotąd utwierdzacie nas tu w Kraju w wierze w jego dobry byt.

Jako marszałek Senatu Rzeczypospolitej – instytucji, której szczególną rolą jest opieka nad Polonią i Polakami poza granicami, składam Wam, Drodzy Rodacy za granicą najserdeczniejsze życzenia dobrych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!

Mam zaszczyt złożyć Wam te życzenia w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! 

Stanisław Karczewski

Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Znadniemna.pl za senat.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *