Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Uczniowie grodzieńskiej „Batorówki” na spotkaniu świątecznym u prezydenta Białegostoku

Czterdzieścioro pięcioro uczniów grodzieńskiej, działającej przy Związku Polaków na Białorusi, Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego („Batorówki”) wraz z nauczycielami i prezes Andżeliką Borys odwiedziło 4 stycznia stolicę Podlasia.

Prezydent Białegostoku , prezes ZPB i prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” otwierają spotkanie

Przemawia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

Liczną delegację młodych Polaków z Grodna przyjął w Pałacyku Gościnnym Branickich prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski od wielu lat współpracujący z największą polską organizacją na Białorusi, jaką jest ZPB.

Andżelika Borys, prezes ZPB

Obdarowywanie świątecznymi prezentami polskich dzieci na Białorusi przez prezydenta Białegostoku jest już tradycją. Po raz pierwszy jednak w tym roku dzieci z Grodna tak liczną ekipą przybyły po słodkie podarunki do swojego darczyńcy osobiście.
Prezydent Tadeusz Truskolaski, witając uczniów grodzieńskiej „Batorówki” i ich opiekunów, złożył im życzenia noworoczne i obejrzał przygotowane przez działający przy szkole zespół „Akwarele” muzyczno-teatralizowane przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej, śpiewając wraz z gośćmi z Grodna najpiękniejsze polskie kolędy.

Najbardziej oczekiwanym przez dzieciaków punktem spotkania z prezydentem stało się oczywiście otrzymywanie z rąk Tadeusza Truskolaskiego prezentów. Przy czym uczniowie „Batorówki”, wykazując się solidarnością z rówieśnikami z Grodzieńszczyzny, którzy nie weszli w skład delegacji, ale 12 stycznia przybędą na organizowane dla nich przez ZPB noworoczne spotkanie w Grodnie zgodzili się zabrać ze sobą do Grodna prezenty dla nieobecnych na spotkaniu w Białymstoku koleżanek i kolegów.

Jak zaznaczyła prezes ZPB Andżelika Borys, Związek w okresie świąteczno-noworocznym organizuje spotkania dla dzieci w polskich środowiskach, rozsianych po całej Białorusi. Dzięki współpracy z polskimi samorządami i organizacjami partnerskimi liczba obdarowanych przez ZPB świątecznymi prezentami polskich dzieci na Białorusi przekroczy trzy tysiące.

, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego wręcza prezydentowi Tadeuszowi Truskolaskiemu świateczną bombkę zrobioną przez uczniów szkoły

Największe spotkania, obliczone na udział około tysiąca dzieci każde, odbędą się w Grodnie, Mińsku i Brześciu. Każde z tych spotkań obejmie swoim zasięgiem młodych Polaków uczących się języka polskiego odpowiednio w grodzieńskim, mińskim oraz brzeskim okręgu konsularnym. Poza tym większe oddziały ZPB organizują noworoczne spotkania dla najmłodszych we własnym zakresie. – Na każde z takich spotkań przygotowujemy odpowiednią ilość prezentów, aby żadne polskie dziecko nie zostało pominięte – mówi Andżelika Borys. Prezes ZPB podkreśla, że kierowana przez nią organizacja liczy 106 struktur i wspiera około 130 ośrodków nauczania języka polskiego, rozsianych po całej Białorusi.

Przemawiając na spotkaniu z prezydentem Truskolaskim Andżelika Borys podkreśliła, że ZPB zależy na tym, aby tego potencjału nie trwonić, tylko maksymalnie go gromadzić i rozwijać, kontynuując pracę, integrującą polskie środowiska na terenie całej Białorusi. Dodała, że najważniejszym, priorytetowym zadaniem i działaniem ZPB jest rozwój polskiej edukacji i kultury. W 2018 roku, jak ujawniła prezes Borys, Związek zorganizował 126 różnych przedsięwzięć edukacyjnych, kulturalnych i spotkań okolicznościowych.

Anna Meniuk, metodyk-konsultant, skierowana przez MEN RP udziela wywiadu

Program pobytu młodych Polaków z Grodna w stolicy Podlasia oprócz spotkania z prezydentem Białegostoku przewidywał m.in. zwiedzanie miasta, a także wizytę w białostockiej szkole podstawowej nr 47, po której gości z Grodna oprowadziła Anna Meniuk, była nauczycielka tej szkoły, pracująca obecnie w grodzieńskiej „Batorówce” jako metodyk-konsultant , skierowana przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą MEN RP.

Znadniemna.pl

2 odpowiedzi Uczniowie grodzieńskiej „Batorówki” na spotkaniu świątecznym u prezydenta Białegostoku

  1. józef III Odpowiedz

    11 stycznia, 2019 w 20:07

    Piękna sprawa !

  2. Polskie dzieci z Kresach Odpowiedz

    13 stycznia, 2019 w 07:56

    Szczesc Wam Boze polskie dzieci w Nowym Roku 2019.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *