Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Odeszła na wieczną wartę śp. ppor. Bronisława Kurłowicz, łączniczka Armii Krajowej, Łagierniczka

Ze smutkiem i żalem informujemy, że w dniu 18 stycznia 2019 roku w wieku 92 lat odeszła na wieczną wartę łączniczka Armii Krajowej, więzień obozów stalinowskich, ppor. ps. „Kwiatek”.

Śp. Bronisława Kurłowicz z domu Waszkielewicz urodziła się 7 sierpnia 1926 roku we wsi Sobolany, gmina , powiatu grodzieńskiego, województwa białostockiego, II RP.

Wychowywana w duchu patriotyzmu po wybuchu II wojny światowej, jako kilkunastoletnia dziewczyna podjęła współpracę w charakterze łączniczki z oddziałami Armii Krajowej, walczącymi na terenie – Porzecze – .

Po zaprzysiężeniu, jako łączniczka oddziałów, należących do 77. Pułku Piechoty , dowodzonych przez legendarnego akowskiego dowódcę ppor. Czesława Zajączkowskiego „Ragnera”, Bronisława Kurłowicz przyjęła pseudonim „Kwiatek”.

Z polską partyzantką była związana do końca wojny, a nawet po tym, kiedy teren Grodzieńszczyzny został ponownie okupowany przez Sowietów.

Do aresztowania Bronisławy Kurłowicz przez doszło 15 grudnia 1947 roku w rodzinnym domu łączniczki w Sobolanach, skąd została przewieziona do więzienia w Grodnie.

Za działalność w Armii Krajowej Bronisława Kurłowicz została skazana na 10 lat łagrów i 5 lat pozbawienia praw obywatelskich. Karę odbywała w Mordowskiej ASRR. Na wolność wyszła w grudniu 1955 roku i wróciła do rodzinnych Sobolan.

Śp. Bronisława Kurłowicz całą resztę życia spędziła w rodzinnej wsi pracując na gospodarstwie. Po powstaniu przy Związku Polaków na Białorusi Stowarzyszenia Żołnierzy AK, przystąpiła do tej organizacji dając świadectwo wierności złożonej kiedyś przysiędze na wierność Polsce.

Przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych RP śp. ppor. Bronisława Kurłowicz w 2015 roku została odznaczona medalem , a w 2016 roku – Medalem „”.

Grodno, 26.02.2015 roku. Wizyta ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego – szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) w Grodnie przed Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Minister Ciechanowski dekoruje medalem Pro Patria Bronisławę Kurłowicz

Grodno, dnia 9 grudnia 2016 roku. Uroczystość wręczenia medali „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”, gdzie minister , szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych RP złożył swoim podopiecznym z Białorusi życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Szef UDSKiOR Jan Józef Kasprzyk wręcza medal Bronisławie Kurłowicz

Płk rozmawia z ppor. Bronisławą Kurłowicz

Cześć Jej Pamięci!

Znadniemna.pl

7 odpowiedzi Odeszła na wieczną wartę śp. ppor. Bronisława Kurłowicz, łączniczka Armii Krajowej, Łagierniczka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *