Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

W Kosowie otworzy się artystyczna wystawa poświęcona miejscom ojczystym Tadeusza Kościuszki

4 lutego 2019 roku o godz. 12.20 w PIK „Muzeum pamięci – dwór im. T. Kościuszki” w Kosowie w ramach obchodów dnia urodzin Tadeusza Kościuszki odbędzie się otwarcie artystycznej wystawy „Syn swojej Ojczyzny”.

Organizatorem wystawy jest , Stowarzyszenie Społeczne „Źródła Twórczości”, działające przy Uniwersytecie Państwowym im. A. Puszkina w Brześciu oraz PIK „Muzeum pamięci – dwór im. T. Kościuszki”.

Na wystawie zaprezentowanych 18 prac brzeskich artystów, które powstały w wyniku plenerów odbywających się w Mereczowszczyźnie. Wśród autorów prac są znani malarze z Brześcia: Kirył Laszuk, Igor i Olga Romanczukowie, Lubow Nowikowa, Aleksiej Pogożew. Żadna wystawa Stowarzyszenia nie odbywa się także bez prac fotograficznych Olega Malejki, utrwalającego na filmie folwark i uroczysko, z którego pochodzi bohater narodowy Polski i Stanów Zjednoczonych.

Celem wystawy jest ukazanie historycznej postaci Tadeusza Kościuszki jako syna jego „małej Ojczyzny” poprzez pryzmat otaczającej go przyrody i środowiska naturalnego, w którym dorastał i był wychowywany. Naturalne czynniki wpływają na kształtowanie się kultury i rozwój zarówno lokalnych społeczności, jak i poszczególnych jednostek. Koncepcje naukowe podkreślają znaczenie otaczającego świata w procesie odkrywania przez człowieka jego istoty rodowej – określają unikalne cechy i podkreślają uniwersalność jego osobowości. Pejzażowe dzieła artystów brzeskich podejmują próbę opowieści o społeczno-kulturowym Uniwersum Tadeusza Kościuszki – jednego z najsłynniejszych synów Rzeczypospolitej na świecie.

Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2019 roku.

Znadniemna.pl za brzesc.msz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *