HomeOświataStudniówka „czarno-białego pokolenia” w Baranowiczach (fotoreportaż)

Studniówka „czarno-białego pokolenia” w Baranowiczach (fotoreportaż)

Sześćdziesięcioro czworo absolwentów opuści w tym roku mury najstarszej na Białorusi Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach. W dniu 2 lutego, jako uczniowie klas maturalnych, uroczyście zaczęli oni odliczanie stu dni do egzaminów dojrzałości.

Na szkolny bal, który odbył się w baranowickim Domu Polskim, będącym siedzibą szkoły, przybyli liczni goście, m.in. delegacja Związku Polaków na Białorusi z Grodna na czele z prezes organizacji – Andżeliką Borys, szefowie oddziałów terenowych Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”(SWP) – Anna Kietlińska, prezes Podlaskiego Oddziału SWP oraz Jacek Myszkowski, prezes Oddziału SWP w Siedlcach z delegacją, a także konsul w Konsulacie Generalnym RP w Brześciu Jerzy Grymanowski z małżonką.

Najserdeczniej witanym gościem studniówki była 88-letnia założycielka Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, jej pierwsza wieloletnia dyrektor Elżbieta Dołęga-Wrzosek. Mentorka baranowickiej społeczności polskiej przybyła na szkolny bal, aby przekonać się, że placówka, będąca dziełem jej życia, w trzydziestym pierwszym roku od chwili powstania funkcjonuje zgodnie z założeniami jej twórczyni uczy i wychowuje kolejne pokolenia Polaków w Baranowiczach w duchu patriotyzmu, pomagając rozwijać w dzieciach szerokie spektrum talentów i zdolności.

O tym, że tegoroczni maturzyści mają niezwykle wysoki potencjał artystyczny, doskonale znają język ojczysty i polską kulturę, a więc będą godnie reprezentować swoją Alma Mater na studiach w Polsce, można było się przekonać, oglądając blisko dwugodzinne koncertowe show. W jego trakcie młodzi artyści udowodnili, że potrafią śpiewać, tańczyć, pięknie recytować polską poezję, grać na instrumentach muzycznych, a także doskonale bawić publiczność, która po brzegi wypełniła szkolną aulę.

Na hasło swojej studniówki tegoroczni maturzyści z Baranowicz wybrali słowa: „Młode pokolenie/ pokolenie czarno-białe”. Sens tego hasła celnie zinterpretował konsul RP w Brześciu Jerzy Grymanowski, mówiąc, że współczesna młodzież jest na „ty” z cyfrowymi technologiami , które polegają na wykorzystywaniu dwójkowego systemu  liczbowego, w którym wykorzystuje się cyfry „0” i „1”, które można też rozumieć jako „biel” i „czerń”. – To, co zobaczyliśmy podczas koncertu, potwierdza, że tak jak w cyfrowych technologiach dwie cyfry wystarczają do pokazywania wszystkich kolorów i odcieni, tak tegoroczni maturzyści w Baranowiczach, wybierając hasło, oznaczające tylko dwa kolory, udowodnili, że są różnorodni, kolorowi i wszechstronnie utalentowani – podkreślił dyplomata.

Pochwał i komplementów pod adresem maturzystów nie szczędzili też pozostali goście baranowickiej studniówki. Prezes ZPB Andżelika Borys dziękując młodzieży, administracji szkoły i rodzicom, którzy także wystąpili w koncercie, przygotowanym przez ich dzieci, zapewniła, że Związek Polaków podobnie, jak w poprzednich latach, będzie wspierał utrzymanie Domu Polskiego w Baranowiczach i rozwój mieszczącej się w nim Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana.

O niesieniu pomocy dla najstarszej i być może najlepszej na Białorusi społecznej placówki oświatowej mówili po zakończeniu koncertu także pozostali goście uroczystości. A prezes Podlaskiego Oddziału SWP Anna Kietlińska podkreśliła, że Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach jest szkołą wyjątkową, gdyż uczęszczający do niej młodzi Polacy, pobierają naukę polskiego języka kultury i historii przez jedenaście lat od razu po opuszczeniu przedszkola. Przy czym robią to z ogromną chęcią mimo tego, że równolegle muszą uczyć się w szkole państwowej.

Jak podkreśliła dyrektor szkoły Eleonora Raczkowska–Jarmolicz: – Jesteśmy szkołą, którą postrzegamy, jako wielką rodzinę, jednoczącą już nie jedno pokolenie. Wśród tegorocznych maturzystów mamy dzieci, wnuków, a w przypadku pani Elżbiety Dołęgi-Wrzosek, nawet prawnuków tych, którzy ukończyli naszą szkołę, bądź w niej pracowali.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu ze studniówki w Baranowiczach, która każdego roku nie tylko pozytywnie zaskakuje wszystkich, którzy mają szczęście być na niej obecni, lecz także dowodzi, iż wysiłek  pedagogów, jeśli idzie od serca, może wydawać niesamowite owoce w postaci pięknej i zdolnej młodzieży, gotowej do zmierzenia się z dorosłym życiem i skutecznego funkcjonowania w nim:

Założycielka i była wieloletnia dyrektor szkoły Elżbieta Dołęga-Wrzosek tańczy Poloneza ze swoim prawnukiem – maturzystą Marcinem Sieliwończykiem

Przemawia dyrektor szkoły Eleonora Raczkowska–Jarmolicz

Mentorka baranowickiej społeczności polskiej i założycielka szkoły Elżbieta Dołęga-Wrzosek

Występ rodziców tegorocznych maturzystów

Życzenia maturzystom składa konsul RP w Brześciu Jerzy Grymanowski

Przemawia prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska

Jerzy Jacek Myszkowski, prezes Oddziału SWP w Siedlcach

Andżelika Borys, prezes ZPB

Andżelika Borys i Anna Kietlińska wręczają prezent Elżbiecie Dołędze-Wrzosek

Andżelika Borys wręcza prezent Teresie Sieliwończyk, byłej wieloletniej dyrektor Domu Polskiego w Baranowiczach, byłej prezes Oddziału ZPB i wiceprezes Zarządu Głównego ZPB, a także babci jednego z maturzystów

Prezes Oddziału ZPB w Baranowiczach i dyrektor Domu Polskiego Elżbieta Gołosunowa przyjmuje gratulacje od konsula Jerzego Grymanowskiego

Maturzyści otrzymuja prezenty ufundowane przez delegację z Siedlec

Andżelika Borys wręcza prezenty ufundowane przez ZPB

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Gratulacje dla młodych maturzystów i powodzenia w dorosłym życiu Podziękowania dla Pana Konsula i organizatorów imprezy. Zapraszam na studia W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wszystkiego najlepszego Dr hab. Ewa Wierzbicka

  • Młodzi, piękni, (prawie) dwudziestoletni Rodacy. Powodzenia w dorosłym, za chwilę już oficjalnie „dojrzałym”, życiu! Życzę Wam samych dobrych życiowych wyborów. Realizujcie swoje marzenia!

Skomentuj

Skip to content