Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Zmarła Helena Szołomicka – Sybiraczka i polska patriotka z Pińska

Smutna wiadomość dotarła do nas z Pińska… 20 lutego, w wieku 91 lat, odeszła do Pana śp. Helena Szołomicka, , wielka polska patriotka, prezes Stowarzyszenie Sybiraków w Pińsku.

O nieodżałowanej utracie, jaką poniosła polska społeczność w Pińsku, poinformował na facebooku Konsulat Generalny RP w Brześciu.

Placówka konsularna przypomina, że śp. Helena Szołomicka (27.09.1927 – 20.02.2019) w 1941 roku wraz z matką i siostrą została wywieziona na Syberię do Ałtajskiego Kraju, skąd do rodzinnego Pińska wróciła dopiero po pięciu latach zesłania. Po powrocie do domu Sybiraczka przez wiele lat pracowała na rzecz lokalnej społeczności w administracji szpitala miejskiego. Była także niestrudzonym społecznikiem, działając na rzecz integrowania społeczności polskiej w Pińsku i Kościoła Katolickiego.

Będąc jednym z członków-założycieli Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Pińsku, Helena Szołomicka wspierała wszelakie inicjatywy polskie w rodzinnym mieście. Aktywnie pracowała m.in. na rzecz stanowienia i rozwoju w Pińsku przedstawicielstwa Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi.

W 2002 roku wybitna polska działaczka uhonorowała została przez Ministra Kultury RP odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W roku 2015 z kolei Helena Szołomicka otrzymała od Prezydenta RP .

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…

Znadniemna.pl za facebook.com/KGRPwBrzesciu

1 odpowiedź Zmarła Helena Szołomicka – Sybiraczka i polska patriotka z Pińska

  1. jorg621 Odpowiedz

    25 lutego, 2019 w 23:25

    Niech odpoczywa w pokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *