Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Jubileuszowy „Magazyn Polski na uchodźstwie”

Ukazał się setny numer, wydawanego od 2005 roku przez , miesięcznika „Magazyn Polski na uchodźstwie”. Czasopismo jest kontynuacją kwartalnika „Magazyn Polski”, który powstał w 1992 roku.

Magazyn_Polski

Setny, jubileuszowy numer Magazynu Polskiego na uchodźstwie”

O tym, dlaczego miesięcznik, będący spadkobiercą tradycji kwartalnika, zmienił nazwę i numerację, opowiada w jubileuszowym numerze redaktor naczelna czasopisma :

„Od 2005 roku – gdy władze białoruskie zdelegalizowały ZPB – „Magazyn Polski” jest wydawany na uchodźstwie” – czytamy w artykule redakcyjny.

Szefowa „Magazynu Polskiego na uchodźstwie” pisze, iż mimo zawirowań wokół największej polskiej organizacji na Białorusi redagowane przez nią pismo kontynuuje tradycję „promowania wartości i wydarzeń ważnych dla Polaków, mieszkających na Białorusi”.

Irena Waluś przypomina, iż wydawany na uchodźstwie miesięcznik nie jest dostępny w prenumeracie i dociera do czytelników na terenie całej Białorusi przez oddziały ZPB. W wersji elektronicznej natomiast „Magazyn” jest dostępny na portalu Kresy24.pl, dzięki czemu „jest czytany przez Polaków w różnych krajach świata”.

Aktywność redakcji „Magazynu” nie ogranicza się do tworzenia samego pisma. „Od kilku lat w trzeci czwartek miesiąca odbywają się Spotkania Czwartkowe , gdzie z prelekcjami występują Autorzy, promując swoje tematy” – pisze redaktor naczelna.

Według Ireny Waluś redagowany przez nią periodyk jest skierowany nie tylko do Polaków, lecz także do Białorusinów, interesujących się polską kulturą i historią. „Nie ma podobnego pisma w Grodnie w języku białoruskim” – zaznacza redaktor naczelna, ciesząc się, iż wśród autorów „Magazynu” oraz w składzie jego Kolegium Redakcyjnego są nie tylko Polacy.

Gratulując redakcji, autorom i czytelnikom z okazji wydania setnego numeru „Magazynu Polskiego na uchodźstwie” Irena Waluś zaznacza, że jubileuszowy numer jest szczególny, a na jego treść złożyły się artykuły wyjątkowych autorów: profesora Zdzisława Juliana Winnickiego, prof. Piotra Jaroszyńskiego, prof. Haliny Bursztyńskiej, prof. Mieczysława Jackiewicza, grodzieńskiego historyka Andrzeja Waszkiewicza, obrońcy grodzieńskich zabytków Jana Plebanowicza i innych.

Gratulujemy pani Irenie Waluś, naszej koleżance redakcyjnej i działaczce ZPB, wspaniałego osiągnięcia zawodowego, jakim jest wydanie setnego numeru „Magazynu Polskiego na uchodźstwie” i życzymy dalszych sukcesów twórczych oraz zawodowych!

Redakcja Znadniemna.pl i Zarząd Główny ZPB

1 odpowiedź Jubileuszowy „Magazyn Polski na uchodźstwie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *