Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Teatrzyki z Witebska i Grodna zwycięzcami XIII edycji „Grodzieńskich Teatraliów”! (Fotoreportaż)

Osiem zespołów aktorskich z Witebska, Grodna, Mińska, Baranowicz, Lachowicz, Szydłowic, Świsłoczy oraz Iwia wzięło udział w dorocznym, XIII Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Grodzieńskie Teatralia 2019”, zorganizowanym 7 kwietnia przez przy wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Konkurs amatorskich teatrzyków oceniało jury w składzie: , konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie, Mariusz Orzełek, założyciel i kierownik białostockiego „Teatru pod Orzełkiem” oraz Krzysztof Zemło, profesjonalny aktor i reżyser, a także kierownik Miejskiego Domu Kultury – Domu Kultury Środowisk Twórczych w Łomży.

Jury (od lewej): Anna Walczak, Krzysztof Zemło i Mariusz Orzełek

Zadaniem jurorów było wyłonienie dwóch najlepszych spektakli, których aktorzy w okresie wakacji letnich będą reprezentować środowisko twórcze polskiej mniejszości na Białorusi na XIV Wakacyjnym Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy we Włocławku.

Poza wyjazdem do Włocławka za zajęcie I i II miejsca, jurorzy „Grodzieńskich Teatraliów 2019” przyznali także równorzędne Wyróżnienia trzem zespołom aktorskim oraz sześć nagród indywidualnych najlepszym aktorom.

Dwie Nagrody Główne XIII Przeglądu Małych Form Teatralnych „Grodzieńskie Teatralia 2019” zostały przyznane: zdobywcom II miejsca – Teatrzykowi Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy w Grodnie za spektakl pt. „Jak krawiec pan Niteczka został królem” w reżyserii Natalii Łojko oraz zdobywcom I miejsca – Teatrzykowi „Młode listki” z Witebska, który wystawił spektakl „Czerwony kapturek” wyreżyserowany przez nauczycielkę języka polskiego Nelli Zajcewą.

Anna Walczak, konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie i prezes ZPB

Przemawia Mariusz Orzełek, założyciel i kierownik białostockiego „Teatru pod Orzełkiem”

Krzysztof Zemło, profesjonalny aktor i reżyser, a także kierownik Miejskiego Domu Kultury – Domu Kultury Środowisk Twórczych w Łomży

Dyplom za zajęcie II miejsca odbiera Natalia Lojko, reżyser spektaklu pt. „Jak krawiec pan Niteczka został królem” w wykonaniu Teatrzyka Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie

Dyplom za zajęcie I miejsca odbiera Nelli Zajcewa, kierowniczka Teatrzyka „Młode listki” z Witebska, który wystawił spektakl „Czerwony kapturek”

Trzy równorzędne Wyróżnienia przyznano z kolei: teatrzykowi ze Świsłoczy za spektakl pt. „Kopciuszek na wesoło”, wyreżyserowany przez prezes Oddziału ZPB w Świsłoczy Helenę Sabuć; grupie teatralnej Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach za spektakl pt. „Mały książę” w reżyserii nauczycielki języka polskiego Ady Szachniuk; zespołowi teatralnemu z Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Iwiu za spektakl pt. „Ślimak Maciuś”, wyreżyserowany przez nauczycielkę języka polskiego Natalię Łopato.

– Dziękuję kierownikom zespołów za wiele pozytywnych emocji, które ich podopieczni zapewnili nam dzisiaj – zwrócił się do uczestników konkursu jeden z jurorów Mariusz Orzełek i zaproponował, aby spotkania ze sztuką teatralną odbywały się częściej. – Mam nadzieję, że uda się pozyskać sponsorów, którzy pozwolą nam wspólnie z ZPB zorganizować warsztaty reżyserskie dla nauczycieli, zainteresowanych prowadzeniem zespołów teatralnych w ich ośrodkach nauczania języka polskiego – dodał założyciel i kierownik białostockiego „Teatru pod Orzełkiem”.

Po rozdaniu nagród zespołowych jurorzy przyznali się, że zostali zauroczeni aktorskimi kreacjami niektórych młodych aktorów i postanowili przyznać wyróżnienia indywidualne za grę aktorską sześciu z nich:

Dianie Zubiel ze Świsłoczy za rolę starszej siostry w spektaklu „Kopciuszek na wesoło”;

Azarze Idrys z Mińska za rolę wróżki w spektaklu „Kopciuszek”, zagranym przez miński zespół aktorski;

Anastazji Pawłowej z Baranowicz za tytułową rolę w spektaklu „Mały książę”;

Aleksandrowi Miasojedowowi z Witebska za rolę gajowego w spektaklu „Czerwony kapturek”;

Władysławowi Marcinowiczowi i Mikołajowi Komarowskiemu z Witebska za role muchomorków w spektaklu „Czerwony kapturek”;

Maksymowi Krawczykowi za rolę krawca Niteczki w spektaklu „Jak krawiec pan Niteczka został królem”.

Po wręczeniu nagród i wyróżnień obecna na „Grodzieńskich Teatraliach 2019” prezes ZPB Andżelika Borys podziękowała wszystkim uczestnikom przeglądu, pedagogom i wychowawcom młodych aktorów oraz jurorom. – Słowa szczególnej wdzięczności należą się także organizatorce przedsięwzięć kulturalnych Związku Polaków, mojej niestrudzonej koleżance i zastępczyni, wiceprezes ZPB Renacie Dziemiańczuk! – dodała Andżelika Borys.

Przemawia prezes ZPB Andżelika Borys

Przemawia , wiceprezes ZPB ds. kultury

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z „Grodzieńskich Teatraliów 2019”:

I miejsce – Teatrzyk „Młode listki” z Witebska, który wystawił spektakl „Czerwony kapturek” wyreżyserowany przez nauczycielkę języka polskiego Nelli Zajcewą

II miejsce

Teatrzyk Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie ze spektaklem pt. „Jak krawiec pan Niteczka został królem” w reżyserii Natalii Łojko

Wyróżnienia

Teatrzyk ze Świsłoczy ze spektaklem pt. „Kopciuszek na wesoło”, wyreżyserowany przez prezes Oddziału ZPB w Świsłoczy Helenę Sabuć

Grupa teatralna Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach ze spektaklem pt. „Mały książę” w reżyserii Ady Szachniuk

Zespół teatralny z Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Iwiu ze spektaklem pt. „Ślimak Maciuś”, wyreżyserowany przez Natalię Łopato

Zespół aktorski z Mińska ze spektaklem „Kopciuszek”, reżyserowanym przez Marię Rewucką

Zespół aktorski z Lachowicz ze spektaklem „Leśny piknik”, reżyserowanym przez Janinę Prudnikową

Zespół aktorski z Szydłowic ze spektaklem „U wróżki”, reżyserowanym przez Annę Szurchan

Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *