Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Członkowie ZPB modlili się za ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (zdjęcia)

Członkowie Związku Polaków na Białorusi wspominali wczoraj, 10 kwietnia, o ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Uroczystości żałobne z okazji 79. rocznicy zbrodni katyńskiej i 9. rocznicy katastrofy rządowego Tu-154M pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 przedstawicieli polskiej elity, w tym z małżonką Marią odbyły się m.in. w Grodnie i w Lidzie.

W Grodnie miejscowi Polacy zgromadzili się na Cmentarzu Garnizonowym przy Krzyżu Katyńskim, aby wspólnie z przedstawicielem Konsulatu Generalnego RP w Grodnie konsulem Andrzejem Raczkowskim oddać hołd ofiarom obu tragicznych wydarzeń, zarówno tych sprzed 79-ciu, jak i 9-ciu lat.

W imieniu władz Związku Polaków przy grodzieńskim Krzyżu Katyńskim przemówił członek Zarządu Głównego Andrzej Poczobut. Po nim refleksją o tym, jak istotne jest dawanie świadectwa prawdzie oraz czczenie niewinnych ofiar, podzielił się ze zgromadzonymi . Krótka uroczystość przy Krzyżu Katyńskim zakończyła się wspólnym odmówieniem przez zebranych modlitwy „Anioł Pański” za dusze ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Zakończyły się grodzieńskie obchody rocznic tragicznych wydarzeń Mszą świętą w intencji Polaków poległych z rąk NKWD w Katyniu oraz ofiar katastrofy smoleńskiej, lecących 9 lat temu do Katynia, aby dać świadectwo prawdzie i uczcić tysiące rodaków, poległych z rąk stalinowskich oprawców. Nabożeństwo odbyło się w Kościele Znalezienia Krzyża Świętego w Grodnie. Wzięli w nim udział działacze ZPB, członkowie Zarządu Głównego organizacji oraz konsul generalny RP w Grodnie wraz z małżonką Elżbietą.

Również w Lidzie miejscowy oddział ZPB zorganizował obchody żałobne z okazji tragicznych rocznic. Polacy zgromadzili się przy lidzkim symbolicznym Krzyżu Katyńskim, aby podzielić się refleksjami o tragicznych wydarzeniach, które spotkały Polaków na ziemi smoleńskiej 79 lat temu w sowieckiej Rosji, a 9 lat temu w Rosji, rządzonej przez prezydenta Władimira Putina.

Przy lidzkim Krzyżu Katyńskim przemawiał m.in. znany lidzki krajoznawca, polski patriota i wieloletni działacz ZPB .

Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *