Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

W Brześciu wydano podręcznik do nauczania języka polskiego i historii Polesia

„Regionalna historia i kultura w nauczaniu języka polskiego” – taki tytuł ma podręcznik, wydany przez wykładowców Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domeyki w Brześciu.

Okładka podręcznika wydanego przez nauczycielki Polskiej Szkoly Społecznej im. Ignacego Domeyki w Brześciu

Autorkami tomu są pracujące w Brześciu dr Tamara Kabot i dr Julia Chodyniuk. W zamyśle autorek napisany przez nie podręcznik jest adresowany głównie do uczniów polskich szkół społecznych oraz do działaczy środowisk polskich na Białorusi, znających język polski na poziomie zaawansowanym (C1, C2).

Autorki podręcznika dr Julia Chodyniuk i dr Tamara Kabot

Podręcznik „Regionalna historia i kultura w nauczaniu języka polskiego” ma sprzyjać nie tylko doskonaleniu znajomości języka polskiego, lecz także poznawaniu przez osoby korzystające z podręcznika historii i kultury kraju, w którym mieszkają. Publikacja może być pomocna także nauczycielom, jako pomoc dydaktyczna, oraz osobom pragnącym kształcić się samodzielnie.

Pierwszą placówką oświatową, w której wdrożone zostało nauczanie na podstawie nowego podręcznika, jest Polska Szkoła Społeczna im. Ignacego Domeyki w Brześciu.

We wstępie do podręcznika jego autorki piszą, że ich opracowanie „stanowi próbę łączenia wiedzy o historii i kulturze Polesia oraz całego regionu brzeskiego z praktyczną nauką języka polskiego”.

Z Ziemią Brzeską są bowiem związani liczni wybitni , m.in. Stanisław August Poniatowski, Adam Naruszewicz, Tadeusza Reytan, , Julian Ursyn Niemcewicz, Romualda Traugutt, , Ryszard Kapuściński i inni.

Podręcznik składa się z 11 rozdziałów tematycznych, zawierających teksty o życiu, działalności i twórczości wybitnych Polaków. Chronologicznie ułożone materiały pozwalają czytelnikowi zapoznać się z dziejami Polaków na Ziemi Brzeskiej, poczynając od końca XVIII do połowy XX wieku. Zawarte w tomie życiorysy sławnych Polaków pozwalają na zapoznanie się z ważnymi dla regionu, w którym działali, wydarzeniami historycznymi. W podręczniku zawarte są także informacje o wielokulturowości Polesia, o zabytkach architektonicznych oraz dziełach sztuki i literatury, opisujących życie regionu.

Każdy z podręcznikowych rozdziałów zawiera ćwiczenia, sprawdzające rozumienie tekstu pisanego, poszerzające słownictwo, a także zachęcające do formułowania własnych wniosków, opinii i hipotez. Przede wszystkim książka ma na celu jednak doskonalenie sprawności czytania i mówienia po polsku.

Ukazanie się podręcznika Regionalna historia i kultura w nauczaniu języka polskiego” stało się możliwe dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie w ramach sprawowania przez opieki nad Polonią i Polakami za Granicą.

Dla Znadniemna.pl , prezes Brzeskiego Oddziału Obwodowego

8 odpowiedzi W Brześciu wydano podręcznik do nauczania języka polskiego i historii Polesia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *