Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Darczyńcy z Polski odwiedzili Grodno

Inicjator ogólnopolskiej eurodeputowany oraz przedstawiciele polskich mediów, wspierających zbiórkę podręczników do nauki języka polskiego i literatury w języku polskim dla Polaków na Białorusi i Ukrainie, odwiedzili w Palmową Niedzielę Grodno i .

Spotkanie_z_Kowalem_011

Paweł Kowal przemawia do działaczy

Spotkanie_z_Kowalem_09

Eleonora Gołosunowa, , i Paweł Kowal

– Po raz pierwszy jestem w Grodnie i jestem pod ogromnym wrażeniem od atmosfery polskości, którą tu spotykamy na każdym kroku – mówi nam Michał Szułdrzyński z dziennika „Rzeczpospolita”. Znany publicysta i politolog dodaje, że nie spodziewał się zobaczyć tylu Polaków na odprawianej po polsku mszy świętej w grodzieńskim kościele. – Zabrałem ze sobą z domu nawet palmę wielkanocną, a tu zobaczyłem wypełniony po brzegi kościół, w którym wszyscy wierni stali z palmami! – dzieli się spostrzeżeniem nasz rozmówca.

Spotkanie_z_Kowalem_019

Paweł Kowal, Michał Szułdrzyński i Andrzej Pisalnik

O miłym zaskoczeniu faktem pielęgnowania przez grodzieńskich Polaków polskiej tradycji katolickiej mówił podczas spotkania z działaczami ZPB także Paweł Kowal. Eurodeputowany dziękował obecnym na spotkaniu prezesowi ZPB Mieczysławowi Jaśkiewiczowi oraz przewodniczącej Rady Naczelnej organizacji Andżelice Borys i wszystkim działaczom ZPB za działalność, dzięki której duch polskości w mieście nad Niemnem nie zanika. – Patrząc na was Polacy z Warszawy, Krakowa, Białegostoku wzruszają się, gdyż dajecie nam bardzo wiele, pielęgnując polskość i zachowując polską tożsamość w niełatwych warunkach – mówił Paweł Kowal, zauważając, iż wymyślona przez niego wspólnie z Andżeliką Borys akcja wsparcia Polaków za wschodnią granicą Polski podręcznikami do nauki języka polskiego i literaturą polską wynikła z poczucia wdzięczności ze strony Rodaków w Polsce i podziwu dla Rodaków na Wschodzie, zachowujących swoje korzenie wbrew niesprzyjającemu często otoczeniu i nieprzychylnej polityce władz. Eurodeputowany zauważył, iż Rodacy w Polsce masowo poparli akcję „Z książką na Wschód”, czego skutkiem stało się uzbieranie ponad 26 tysięcy nowych, prosto z księgarni, książek.

Spotkanie_z_Kowalem_015

Przemawia Mieczysław Jaśkiewicz

Spotkanie_z_Kowalem_03

Paweł Kowal

– Większość z nich trafiła, czy wkrótce zostanie dostarczona na , a reszta trafi na Ukrainę, choć obecnie sytuacja w tym kraju jest bardzo skomplikowana – podkreślił Kowal. Dziękując za piękną akcję poparcia oświaty polskiej na Białorusi przez Rodaków w Polsce Andżelika Borys i Mieczysław Jaśkiewicz mówili, iż książką polską są zainteresowane prowadzone przez ZPB ośrodki nauki języka polskiego w całej Białorusi, czego dowodem jest obecność na spotkaniu w Grodnie przedstawicieli najstarszej na Białorusi szkoły polskiej – Polskiej Szkoły Społecznej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach.

Spotkanie_z_Kowalem_06

Inscenizację pt. „Inspiracje Pana Tadeusza” w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie

Spotkanie_z_Kowalem_05

Spotkanie_z_Kowalem_07

Grodzieńskie spotkanie Rodaków z Białorusi i Polski zostało połączone z przygotowaną przez Dział Oświaty ZPB uroczystością z okazji 180. rocznicy ukazania się epopei narodowej autorstwa Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie zaprezentowali zebranym inscenizację pt. „Inspiracje Pana Tadeusza”. A potem odbyło się czytanie fragmentów nieśmiertelnego dzieła Wieszcza, w którym udział wzięli: Martyna Marczyk z Polskiej Szkoły Społecznej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, Alina Tawrel, absolwentka Polskiej Szkoły w Grodnie, a obecnie – studentka 4 roku wydziału dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Andżelika Borys oraz Paweł Kowal.

Spotkanie_z_Kowalem_012

Fragment „Pana Tadeusza” czyta Martyna Marczyk z Baranowicz

Spotkanie_z_Kowalem_013

Alina Tawrel czyta fragment „Pana Tadeusza”

Spotkanie_z_Kowalem_014

Andżelika Borys czyta fragment „Pana Tadeusza”

Spotkanie_z_Kowalem_01

Paweł Kowal czyta fragment „Pana Tadeusza”

Spotkanie_z_Kowalem_017

Ksiązki z Polski cieszyły się duzym zainteresowaniem grodzieńskich Polaków

Znadniemna.pl

3 odpowiedzi Darczyńcy z Polski odwiedzili Grodno

 1. Rachel Odpowiedz

  13 kwietnia, 2014 w 22:06

  Co robi Kowal w Grodnie? Należy mu zabronić wjazdu! Nie ma tam prawa się pokazywać tak, jak nie mają prawa się Pokazywać Polacy z Białorusi w Polsce.

 2. Wit Odpowiedz

  16 kwietnia, 2014 w 08:30

  Wybory coraz bliżej. Gdzie nie spojrzę – Kowal! Nawet w Grodnie. Idę zajrzeć do lodówki…

 3. student Odpowiedz

  18 kwietnia, 2014 w 09:10

  Brawo. Bardzo dobra akcja. Miejmy nadzieję, że będą kolejne 🙂

  Dwa powyższe komentarze nic nie wnoszą do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *