HomeSpołeczeństwoUkaże się „Głos Seniora” współredagowany przez seniorów z ZPB

Ukaże się „Głos Seniora” współredagowany przez seniorów z ZPB

Już wkrótce ukaże się wydanie specjalne ogólnopolskiego miesięcznika dla osób w wieku emerytalnym „Głos Seniora”. Opowie ono o tym, jak żyją seniorzy polskiego pochodzenia za wschodnią granicą Polski.

Koncepcję i tryb przygotowania wydania specjalnego „Głosu Seniora” omówił 4 lipca na spotkaniu w Grodnie ze słuchaczami działającego przy Związku Polaków na Białorusi Uniwersytetu Trzeciego Wieku redaktor naczelny „Głosu Seniora” Łukasz Salwarowski.

Łukasz Salwarowski, redaktor naczelny „Głosu Seniora”

Redaktor szczegółowo opowiedział o historii powstania redagowanego przez niego czasopisma dla seniorów. Wytłumaczył, że misją redakcji jest pomaganie ludziom w wieku emerytalnym, często samotnym, w radzeniu z problemami, które są typowe dla starszych ludzi. Łukasz Salwarowski szczegółowo opowiedział, jak redagowana przez niego gazeta pomaga w rozwiązywaniu typowych problemów seniorów, do których należą: samotność, ataki depresji, próby manipulowania starszymi osobami przez obrotnych oszustów, bądź niesumiennych urzędników.

Redaktor naczelny „Głosu Seniora” zaprosił także grodzieńskich seniorów do włączenia się w liczne, prowadzone przez czasopismo akcje i konkursy, w których seniorzy mają okazję pochwalić się swoimi pasjami i hobby.

„Głos Seniora” prowadzi na przykład akcję pt. „Stylowi Seniorzy”, celem której jest udowodnienie, że także starsza osoba potrafi wyglądać atrakcyjnie i efektownie. W ramach akcji czytelnicy czasopisma dla seniorów wysyłają do redakcji swoje zdjęcia w różnych stylowych i eleganckich strojach i kreacjach, po czym zdjęcia te ukazują się na łamach gazety, a same kreacje, ich autorzy oraz modele biorą udział w konkursie, który wyłania najbardziej stylową Seniorkę bądź Seniora. Kolejne akcje „Głosu Seniora”, pobudzające emerytowanych obywateli do aktywności, to: „Senior Działkowiec” (akcja polega na chwaleniu się przez seniorów efektami ich pasji ogrodniczej), „Zwierzak lekiem na samotność” (samotni seniorzy opowiadają historie przygarnięcia najczęściej bezdomnych psów bądź kotów, które stają się ich wiernymi przyjaciółmi i pomagają pokonać poczucie osamotnienia).

Najbardziej romantyczną akcją „Głosu Seniora” jest akcja „Miłość po 60-tce”. W jej ramach seniorzy (najczęściej wdowy i wdowcy) opowiadają historie pokonania samotności poprzez spotkanie na drodze życia kolejnej miłości, często owocującej zawarciem związku małżeńskiego w wieku emerytalnym.

We wszystkich wymienionych oraz licznych innych inicjatywach „Głosu Seniora” będą mogli wziąć udział seniorzy z ZPB, zrzeszeni w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Spotkania podobne do tego, które odbyło się 4 lipca w Grodnie, odbędą się także w środowiskach seniorów polskiego pochodzenia, mieszkających na Litwie w Rosji oraz na Ukrainie. Pokłosiem tych spotkań i pobudzenia polskich środowisk seniorskich za wschodnią granicą Polski do współpracy z „Głosem Seniora” stanie się wydanie specjalne czasopisma, które ma roboczą nazwę „Głos Seniora Polaków za Granicą”. Projekt ten otrzymał wsparcie Senatu RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content