Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Odnaleziono grób brata Piłsudskiego

– Na wileńskim cmentarzu Rossa odnaleziono grób Kacpra Piłsudskiego, najmłodszego z pięciu braci marszałka Józefa Piłsudskiego, zmarłego w 1915 roku w wieku 36 lat – poinformował Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.

Centralne Archiwum Wojskowe

Honorowa przewodnicząca Komitetu Alicja Klimaszewska poinformowała, że „mogiłę brata marszałka odnaleziono przypadkowo, podczas typowania pomników, które zamierza się odnowić w przyszłym roku”.

Grób Kacpra Piłsudskiego znajduje się na skarpie za główną kaplicą cmentarną. Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą poinformował, że w 20-leciu międzywojennym uważało się, że najmłodszy z braci Piłsudskich spoczywa koło ciotki Stefanii Lipmanówny. Współczesne przewodniki podają, że grób Kacpra nie został odnaleziony.

Komitet wskazuje, że Kacper jest najbardziej tajemniczą osobą w rodzie Piłsudskich, nazywany był „czarną owcą”.

„W niektórych źródłach można znaleźć informację, że ukończył jedynie dwie klasy Gimnazjum Nikołajewskiego w Lipawie, przez lata przebywał z ojcem w Petersburgu, a później prowadził dość lekkomyślne, a właściwie próżniacze życie. (…) Nigdy nie założył rodziny” – czytamy w komunikacie Komitetu.

Komitet zapowiada, że odnowi grób Kacpra Piłsudskiego.

Na Rossie spoczywa też inny z braci marszałka – Adam Piłsudski, przed wojną wiceprezydent Wilna, siostra – Ludwika Majewska oraz dwoje rodzeństwa – zmarłe w niemowlęctwie bliźnięta, Piotr i Teodora. Jest też grób Marii Piłsudskiej z Koplewskich, pierwszej żony marszałka. W mauzoleum znajdującym się przed cmentarzem spoczywa matka – Maria Piłsudska z Billewiczów oraz serce marszałka.

Znadniemna.pl za PAP

1 odpowiedź Odnaleziono grób brata Piłsudskiego

  1. joanna Odpowiedz

    22 lipca, 2019 w 16:07

    EN Ten człowiek na zdjęciu nie jest Piłsudskim mój dziadek był pomnikarzem na rosie stoi wiele wykonanych nagrobków ten człowiek nazywa się GINET SUJMAN/mogę mylić się w pisowni był żydem /masonem przyjechał z Anglii ,był również agentem czterech wywiadów,To jemu zawdzięczamy przegraną kampanię wrześniową .Sami PIŁSUCCY SPRZEDALI SWOJE NAZWISKO I RODOWÓD Z POWODU DŁUGÓW ISTNIEJĄ DOKUMENTY W ANGLII POTWIERDZAJĄCE PRAWDZIWOŚĆ MOJEJ PISANINY.można TO RÓWNIEŻ SPRAWDZIĆ NA BLOGU Jerzego Jaśkowskiego wypisujecie totalne bzdury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *