Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Harcerze z Lidy uporządkowali grób oficerów KOP

Szlachetną akcję, upamiętniającą trzech oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza, rozstrzelanych przez sowietów po 1939 roku, przeprowadzili z drużyny, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Lidzie.

Lidzcy harcerze po zakończeniu prac renowacyjnych

Harcerze podjęli się renowacji i uporządkowania terenu wokół pomnika, postawionego w miejscowości Nowosiółki (3 kilometry od Lidy, przy trasie – Lipniszki – red.) w latach 90. minionego stulecia na miejscu pochówku trzech nieznanych oficerów , którzy padli ofiarami sowieckiej agresji przeciwko Polsce, dokonanej 17 września 1939 roku, w zmowie z niemieckim najeźdźcą.

Miejsce spoczynku polskich oficerów wskazali w połowie lat 90. działaczom Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej, miejscowi mieszkańcy. Upamiętnienia poległych podjął się wówczas polski działacz z Lidy Stanisław Uszakiewicz.

Od momentu upamiętnienia przez Stanisława Uszakiewicza polskich oficerów, miejsce pamięci było odwiedzane przez miejscowych Polaków, ale sam pomnik i teren wokół niego od wielu lat wymagał gruntownej renowacji. Problem ten w tym roku dostrzegli lidzcy harcerze i postanowili upamiętnieniem się zaopiekować. Wynik pracy harcerzy z Lidy możecie Państwo ocenić na publikowanych przez nas zdjęciach:

Pomnik na grobie oficerów KOP w Nowosiółkach – stan 2011 rok

Pomnik na grobie oficerów KOP – stan obecny, po renowacji

Znadniemna.pl, zdjęcia – facebook.com oraz flickr.com

4 odpowiedzi Harcerze z Lidy uporządkowali grób oficerów KOP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *