Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Białoruscy rekonstruktorzy odnowili groby strzelców słuckich WP

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „ w Wojsku Polskim”, promująca wspólną polsko-białoruską historię wojskowości, oczyściła i odmalowała pomnik przy grobach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w roku zginęli pod Słonimem na Grodzieńszczyźnie.

GRH „Białorusini w Wojsku Polskim” przy pomniku poległych strzelców słuckich. Pierwszy z prawej – dr . Fot.: historiapobach.livejournal.com

O inicjatywie poinformował na swoim blogu jej członek, dr Ihar Mielnikau. Aktywiści zaopiekowali się zniszczonym pomnikiem cmentarnym i grobami żołnierzy Słuckiego Pułku Strzelców WP. Posprzątali teren, oczyścili elementy murowane i zakonserwowali tablicę z inskrypcją.

– Pochówek tych polskich żołnierzy jest częścią białoruskiej historii, którą należy znać i szanować – komentuje Ihar Mielnikau.

Na pomniku rekonstruktorzy umieścili wydrukowany na plastiku wizerunek znaku pułkowego – oryginalny został najprawdopodobniej zniszczony po zajęciu Słonima przez Armię Czerwoną w 1939 roku. Jak twierdzą mieszkańcy okolicy, czerwonoarmiści wykorzystywali też pomnik “wrogów klasowych” do ćwiczeń strzeleckich.

Odnowiony znak 78. PP WP. Fot.: historiapobach.livejournal.com

Pod monumentem spoczywają żołnierze, którzy w lipcu 1920 roku usiłowali powstrzymać napór bolszewików dowodzonych przez Michaiła Tuchaczewskiego. Słucki Pułk Strzelców powstał w lutym 1920 roku – kadry stanowili oficerowie 1. i 2. Dywizji Litewsko-Białoruskiej, rekruci pochodzili zaś z centralnej Polski: okolic Płocka, Warszawy, Łodzi i Mińska Mazowieckiego.

Po zajęciu Słonima w 1939 roku czerwonoarmiści ćwiczyli na pomniku strzelectwo. Fot.: historiapobach.livejournal.com

W latach międzywojennych formacja została przemianowana na 78. Pułk Piechoty WP i weszła w skład 20. Dywizji Piechoty, nazywanej “Białoruską”. Była to jednostka “forteczna”, która w razie ataku sowietów miała obsadzić Baranowicki Rejon Umocniony, jednak na początku 1939 roku została przekierowana na Mazowsze. Żołnierze 78. PP brali udział w bitwie pod Mławą.

Fot.: historiapobach.livejournal.com

Historyk Ihar Mielnikau jest propagatorem wiedzy o historii wojskowości białoruskiej w ramach polskich formacji. Bada on m.in. losy Białorusinów, którzy przeszli szlak bojowy Armii Andersa oraz białoruskich żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

Po wojnie polscy żołnierze mieszkający w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej nie mieli statusu kombatantów, a o ich wojennej tułaczce wiedzieli jedynie najbliżsi. Mielnikau jest jednym z badaczy, którzy wprowadzają ten wątek do białoruskiej historiografii.

Obecnie zbiera środki na wydanie książki pt. . Groby “niewypowiedzianej” wojny (Верасень 1939-га. Магілы “неаб’яўленай” вайны). Jej sponsorzy zostaną wymienieni w publikacji.

Znadniemna.pl za belsat.eu wg. historiapobach.livejournal.com

6 odpowiedzi Białoruscy rekonstruktorzy odnowili groby strzelców słuckich WP

 1. Adam Uznański Odpowiedz

  25 lipca, 2019 w 11:57

  Dziękuję za pamięć ! Chwała Wam za to !

 2. Przemek Odpowiedz

  25 lipca, 2019 w 12:24

  To jest przykład budowania zaufania i wspólnych ideałów

 3. ktos Odpowiedz

  25 lipca, 2019 w 14:15

  No jak mieli miec status kombatantow jak walczyli w 1939 a przeciez wszyscy w Rosji wiedza ze wojna zaczela sie dopiero w 1941. 😉

 4. Józef Odpowiedz

  26 lipca, 2019 w 11:31

  Wspaniale! Stan tego pomnika wymaga jednak poważnej fachowej konserwacji oraz miejmy nadzieję że plastikowa odznaka pułkowa zamieniona przy tym zostanie na bardziej stosowną – metalową. Też dodać wypada, że przy tym pomniku od lat porządkuje teren i wykasza trawę Dymitr Burec, prezes oddziału ZPB w Juszkiewiczach (tego lata zrobił to tam już na początku lipca).

 5. józef III Odpowiedz

  28 lipca, 2019 w 21:52

  Dobra Sprawa

 6. Jarek Odpowiedz

  1 sierpnia, 2019 w 16:22

  Kwatera w Brzozówce wymaga fachowej i gruntownej renowacji. Spadar Mielnikau nie konsultował tej sprawy z konsulatem RP w Brześciu który ma w planach renowację tej kwatery. Kwaterą od lat opiekują się oddziały ZPB, ale konserwację i renowację objektu powinni wykonywać fachowcy po uzgodnieniach ze strona polską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *