Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Pomnik księcia Giedymina stanął w Lidzie

przygotowuje się do pełnienia roli kulturalnej stolicy Białorusi w 2020 roku. W tym tygodniu przed zamkiem Giedymina stanął jego pomnik. Uroczyste odsłonięcie konnego pomnika wielkiego księcia litewskiego zaplanowano na 7 września.

Inicjatorem wykonania i ustanowienia w Lidzie pomnika na cześć księcia były miejscowe władze. Twórcy to architekt Siarhiej Bahłasau, rzeźbiarze Siarhiej Ahanau i Wolha Niaczaj oraz historyk Mikałaj Pławinski.

W maju br. Republikańska Rada Artystyczno-Ekspercka ds. Sztuki Monumentalnej zatwierdziła ostateczny model pomnika. Odlany z brązu stanął już przed zamkiem w Lidzie, który dziad Władysława Jagiełły założył tutaj w XIV wieku.

Wizerunek przedstawia księcia w długim płaszczu, siedzącego na koniu. Na cokole, na którym stanął pomnik, znalazł się także napis „Giedymin” w języku białoruskim oraz herb – słupy Giedymina.

Uroczyste odsłonięcie pomnika i otwarcie dla zwiedzających drugiej wieży lidzkiego zamku odbędzie się z okazji Dnia Miasta Lida 7 września. Impreza towarzyszącą będzie festiwal piwa Lidbeer organizowany przez miejscowy browar.

Giedymin władał Wielkim Księstwem Litewskim w latach 1316–1341. W tym czasie w skład jego państwa wszedł , , , oraz , rozpoczęło się także przyłączanie ukraińskiego Wołynia.

Znadniemna.pl za belast.eu/symbal.by. Fot.: symbal.by

3 odpowiedzi Pomnik księcia Giedymina stanął w Lidzie

 1. józef III Odpowiedz

  15 sierpnia, 2019 w 19:49

  Taki Białorus …

 2. józef III Odpowiedz

  16 sierpnia, 2019 w 19:20

  PS. Gdyby nie był Litwinem (Lietuvisem) i miał polskie nazwisko zapisaliby : Giadymin

  • Alex Odpowiedz

   28 sierpnia, 2019 w 23:26

   Nu co Giedymin byl nie polak -to dokladne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *