Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Na Białorusi zostanie upamiętniona śp. Maria Kaczyńska, była Pierwsza Dama RP

22 sierpnia w Naroczy odbędzie się uroczystość wmurowania tablicy pamiątkowej z jej nazwiskiem – w kościele, w którym przyszła Pierwsza Dama RP została ochrzczona.

Śp. Maria Kaczyńska

Tablica została wykonana w kształcie otwartej księgi z krzyżem w jej górnej części. Pod nim zostanie umieszczony napis po polsku i białorusku:

„W tym kościele 27 września 1942 roku została ochrzczona Maria Kaczyńska (Mackiewicz), urodzona 21 sierpnia 1942 r. w Machowie, na terenie miejscowej parafii, małżonka prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego”.

Maria Helena Mackiewicz, córka Czesława Mackiewicza i Lidii z d. Piszczako urodziła się w Machowie pod Kobylnikiem (obecna nazwa – ). Została ochrzczona w tamtejszym kościele pw. św. Andrzeja Apostoła przez proboszcza miejscowej parafii, ks. Kazimierza Pawłowicza. Zapis na ten temat figuruje w metrykach parafii św. Bernarda w Sopocie, gdzie przyszła para prezydencka wzięła ślub.

Dom rodziny Mackiewiczów, czyli leśniczówka pod Naroczą, nie zachował się do dziś. Jedynym miejscem, gdzie można było upamiętnić Marię Kaczyńską, był więc kościół. Z inicjatywą umieszczenia w nim tablicy pamiątkowej wystąpiła w Mińsku.

Ceremonia odbędzie z okazji 77. rocznicy urodzin pierwszej damy. Zaplanowano na ją na godz. 18:30, podczas Mszy Świętej, którą odprawi zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi, metropolita mińsko-mohylewski, abp. Tadeusz Kondrusiewicz.

Znadniemna.pl za belsat.eu

6 odpowiedzi Na Białorusi zostanie upamiętniona śp. Maria Kaczyńska, była Pierwsza Dama RP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *