Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Minister Anna Schmidt-Rodziewicz z wizytą na Białorusi na zaproszenie ZPB

Od spotkania w Mińsku z abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem, zwierzchnikiem białoruskich katolików, rozpoczęła wizytę na Białorusi minister , sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego. Minister Schmidt-Rodziewicz odwiedza Mińsk, Grodno i Lidę.

Grodno, 2018 rok. Obchody 30-lecia . Za zaproszenie na uroczystości dziękuje Anna Schmidt-Rodziewicz, wówczas – przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, obecnie – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP

Sytuacja Kościoła katolickiego na Białorusi – to główny temat rozmów minister Anna Schmidt-Rodziewicz z arcybiskupem Tadeuszem Kondrusiewiczem. Spotkanie ze zwierzchnikiem białoruskich katolików było pierwszym punktem wizyty pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego.

Minister Anna Schmidt-Rodziewicz ma w planie również spotkania z przedstawicielami białoruskich władz i kierownictwem Związku Polaków na Białorusi na czele z Andżeliką Borys.

Sprawy nierozwiązane

Anna Schmidt-Rodziewicz powiedziała Polskiemu Radiu, że w trakcie rozmów z przedstawicielami białoruskich władz chce poruszyć problemy, które od lat pozostają nierozwiązane. Chodzi między innymi o kwestię legalizacji Związku Polaków na Białorusi, sprawy mienia ZPB czy kwestie edukacyjne.

– Spotkanie z mniejszością polską to najważniejsza część wizyty – powiedziała w piątek minister.

W programie wizyty są także spotkania z działaczami ZPB w Lidzie oraz odwiedzenie polskich miejsc pamięci na Grodzieńszczyźnie.

delegacja będzie w sobotę uczestniczyć w uroczystościach z okazji 75. rocznicy bitwy o (obwód grodzieński), którą stoczyły oddziały z siłami . Była to pierwsza regularna bitwa pomiędzy oddziałami AK a zajmującymi tereny oddziałami radzieckimi.

Spotkania z przedstawicielami władz

W programie wizyty minister Schmidt-Rodziewicz są również spotkania z władzami białoruskimi. M.in. w Mińsku spotkała się ona z pełnomocnikiem rządu ds. religii i mniejszości narodowych Leanidem Hulaką, a w Grodnie odbędzie rozmowy z władzami miasta i szefem obwodu grodzieńskiego. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja mniejszości polskiej.

– Jeśli mamy rozwijać relacje bilateralne, to jednym z najważniejszych elementów jest stosunek władz Białorusi do naszych rodaków, do polskiej mniejszości – powiedziała minister.

Znadniemna.pl za /

2 odpowiedzi Minister Anna Schmidt-Rodziewicz z wizytą na Białorusi na zaproszenie ZPB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *