Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

IV edycja „Rakowskiego Festu” w Rakowie pod Mińskiem

Czwarta edycja festiwalu kultur – polskiej, białoruskiej i żydowskiej – pt. „Rakowski Fest 2019” odbyła się 25 sierpnia w miasteczku koło Mińska.

Olga Guczek i zespół „Czarna Perła”

Raków, będący w dwudziestoleciu międzywojennym miasteczkiem przygranicznym, leżącym przy granicy z i nazywany nieoficjalnie „stolicą przemytników” jest miasteczkiem, w którym od stuleci harmonijnie współżyli przedstawiciele różnych narodów i kultur – , i . Właśnie ta wielokulturowość Rakowa sprawiła, że cztery lata temu we współpracy z władzami białoruskimi zaczęła organizować w Rakowie doroczne wydarzenie kulturalne, przybliżające jego uczestnikom i gościom klimat przedwojennej historii Rakowa.

W tym roku w ramach festiwalu odbyły się występy około trzydziestu zespołów muzycznych oraz artystów, którzy reprezentowali na „Rakowskim Feście” Polskę, Litwę, Austrię i oczywiście Białoruś. Poza muzykami na festiwalu znalazło się miejsce do zaprezentowania swoich umiejętności rzemieślnikom i mistrzom rękodzieła, którzy wystawiali i sprzedawali swoje wyroby na kiermaszu, zwanym „Miastem rzemieślników”. Dla najmłodszych organizatorzy zapewnili plac zabaw, a także zaprosili dzieci i młodzież do udziału w interaktywnych grach i konkursach, m.in. do konkursu rysowania kredą na asfalcie. Wszyscy chętni mogli się udać na bezpłatną wycieczkę z przewodnikiem po klimatycznym Rakowie, wziąć udział w grze plenerowej pt. „Ścieżkami przemytników”. Dla młodzieży zorganizowano ponadto plener malarski, a wszyscy goście festiwalu mogli częstować się daniami kuchni narodowych krajów, których przedstawiciele brali udziałw wydarzeniu.

Podczas Festu odbył się plener młodych malarzy

Klimat na Feście tworzyły dzieci

W koncertach, które trwały tego dnia w Rakowie od rana do późnego wieczoru, wzięły udział m.in. zespoły i artyści z Mińska, należący do Związku Polaków na Białorusi bądź współpracujący z ZPB: zespół „Prawdziwi Mężczyźni” (kierownik Natalia Krywoszejewa), zespół „Liber Cante” (kierownik Katarzyna Michał), będący laureatem III Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, zespół „Czarna Perła” z solistką Olgą Guczek, zespół „Wszystko w porządku” (kierownik Ałła Niciejewska) z Borysowa, będący zdobywcą Grand Prix tegorocznej edycji Festiwalu „Malwy”, organizowanego przez ZPB.

Zespół „Liber Cante” (kierownik Katarzyna Michał)

Zespół „Prawdziwi Mężczyźni” (kierownik Natalia Krywoszejewa)

Zespół „Wszystko w porządku” (kierownik Ałła Niciejewska)

Wystąpiły też zespoły, reprezentujące różne kraje i kultury m.in. : chór „Piastuny” z Wrocławia, chór „Gaściniec” z Rakowa, zespół kultury żydowskiej „Gil Zahaw”, zespół „Artof Music” z Litwy, solistka Kamila Płoszajska z Austrii, białoruska finalistka konkursu „Eurowizja Junior 2019” Maria Jermakowa i inni.

Chór „Piastuny” z Wrocławia na ulicach Rakowa

Chór „Piastuny” z Wrocławia

Chór „Gaściniec” z Rakowa

Kamila Płoszajska z Austrii

Wspólne „Alleluja”, zaśpiewane przez Kamilę Płoszajską i Marię Jermakową

Przed kościołem można było się nauczyć tańców żydowskich

Uczniowie Polskiej Szkoly Społecznej przy ZPB w Mińsku brali udział w wydarzeniu jako wolontariusze

Jednym z najważniejszych wydarzeń, które się odbyło w ramach tegorocznego „Rakowskiego Festu”, stało się odsłonięcie tablicy pamiątkowej polskiego pisarza Sergiusza Piaseckiego, którego życie i twórczość były związane z Rakowem. Na tablicy upamiętniającej Sergiusza Piaseckiego zamieszczono cytat z pierwszej części „Trylogii Złodziejskiej” – powieści „Jabłuszko”: „Marzenia dla ludzi są największą wartością. Z nich rodzą się bohaterowie”. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej autora „Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy” poprzedziła inscenizacja wydarzeń, zaczerpniętych z dzieł literackich pisarza. Zainteresowani twórczością Sergiusza Piaseckiego mieli okazję nabyć jego książki, przetłumaczone na język białoruski.

Inscenizacja przed odsłonięciem tablicy

na Białorusi przy tablicy, upamiętniającej Sergiusza Piaseckiego, jego powieść i polski Raków

W ramach „Rakowskiego Festu” gościom wydarzenia zaprezentowano dwie wystawy. Jedna z nich, nosząca nazwę „Ziemia i niebo Ferdynanda”, była poświęcona wybitnemu, urodzonemu na ziemiach współczesnej Białorusi, malarzowi Ferdynandowi Ruszczycowi. Wystawa ta stała się pokłosiem pleneru malarskiego, który odbył się na małej ojczyźnie Ruszczyca – miejscowości Bohdanów, leżącej niedaleko Oszmiany w granicach rejonu wołożyńskiego. Plener był współfinansowany przez i Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie. Otwarciu wystawy poplenerowej poświęconej Ferdynandowi Ruszczycowi towarzyszyła prezentacja książki o malarzu pt. „. Obywatel Niepodległej”, która została wydana z inicjatywy II sekretarz Ambasady RP w Mińsku Elżbiety Iniewskiej.

O książce „Ferdynand Ruszczyc. Obywatel Niepodległej” opowiada nauczycielka języka polskiego Ałła Makarewicz z Wołożyna

W maju w Bohdanowie odbył się plener „Ziemia i niebo Ferdynanda”, współorganizatorem którego była

Elżbieta Iniewska zainicjowała też inną wystawę pt. „Życie codzienne w przededniu wojny”, na którą się złożyła ekspozycja przedwojennych fotografii, dokumentów i artefaktów, dotyczących życia społecznego z okresu II RP. Eksponaty wystawy pochodzą z kolekcji pasjonata historii Olega Chadaronka, a część zdjęć i opisów udostępniło organizatorom wystawy Narodowe Archiwum Cyfrowe RP.

Życie codzienne w przededniu wojny

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem

Unikatowe drogowskazy (1930-1939)

Wiejskie tablice lokatorskie

Tabliczka szkolna ze szkoły Druckich-Lubeckich

Prasa z okresu międzywojennego

I Pułk Ułanów. Po lewej Józef Kurto z Lidy

Dwie pocztówki. Dwa różne światy

Prezentacja książki o Ferdynandzie Ruszczycu oraz otwarcie wystawy„Życie codzienne w przededniu wojny” zaplanowane są na jesień także w białoruskiej stolicy. Odbędą się one w siedzibie Oddziału ZPB w Mińsku.

W wieczorowym programie festiwalu „Rakowski Fest” wystąpiły zaproszone gwiazdy: znakomity polski zespół folkowy ”Tekla Klebetnica” i legendarny białoruski rockman Lawon Wolski.

Polski zespół folkowy „Tekla Klebetnica”

Śpiewa solistka zespołu „Tekla Klebetnica” Anna Adamowska-Czupryn

Z Lawonem Wolskim śpiewał cały plac

Zakończył się „Rakowski Fest 2019” pokazem sztucznych ogni.

Paulina Juckiewicz z Rakowa

1 odpowiedź IV edycja „Rakowskiego Festu” w Rakowie pod Mińskiem

  1. józef III Odpowiedz

    27 sierpnia, 2019 w 19:40

    Wspaniałe !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *