Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wandale zniszczyli napis na tablicy powstańców w Pacewiczach

Tablica pamiątkowa, wmurowana przez działaczy w 2011 roku do kamienia, upamiętniającego dwunastu powstańców styczniowych, poległych w okolicy wsi Pacewicze, została zniszczona przez nieznanych sprawców. Poinformował o tym Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi urodzony w Pacewiczach działacz organizacji Andrzej Januszko.

Pomnik 12-tu powstańców styczniowych w Pacewiczach

Po otrzymaniu niepokojącego sygnału, do Pacewicz wybrał się wiceprezes ZPB . – Wygląda na to, że wyryty na tablicy napis niszczono dłutem i młotkiem – opowiedział nam . Dodał, że wiadomość o akcie wandalizmu w miejscu polskiej pamięci narodowej oraz zdjęcia, potwierdzające fakt zniszczenia napisu, zgłosił już do Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

Zniszczona przez nieznanych sprawców tablica, upamiętniająca powstańców styczniowych

Według Marka Zaniewskiego, działającego w Komitecie Ochrony Zabytków i Miejsc Pamięci Narodowej przy ZPB, kierownictwo tej struktury także zajmie się sprawą i podejmie działania w celu naprawienia szkody poprzez odnowienie zbezczeszczonego pomnika 12-tu powstańców styczniowych w Pacewiczach.

Akt wandalizmu dokonany na pomniku powstańców styczniowych w Pacewiczach odbył się dokładnie rok po tym, jak obok tego pomnika kontrowersyjne upamiętnienie powstańców próbowali ustanowić, bez uzgodnienia z ZPB, działacze patriotycznych środowisk białoruskich. Wówczas, po nagłośnieniu sprawy przez nasz portal, kontrowersyjne upamiętnienia zniknęły.

Kontrowersyjne upamiętnienie powstańców (po lewej), wykonane przez działaczy białoruskich w sierpniu 2018 roku i usunięte po nagłośnieniu sprawy przez

Pomnik 12-tu powstańców styczniowych w Pacewiczach wciąż jednak „kusi”, niestety, przeciwników pielęgnowania polskiej pamięci narodowej na terenie Białorusi.

Napis na zniszczonej tablicy był wykonany w języku polskim i komunikował, co następuje:

W HOŁDZIE

POWSTAŃCOM

1863 r.

RODACY

AD 2011

Znadniemna.pl

2 odpowiedzi Wandale zniszczyli napis na tablicy powstańców w Pacewiczach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *