HomeSportChodziarze „Sokoła” Mistrzami Białorusi w nordic walking!

Chodziarze „Sokoła” Mistrzami Białorusi w nordic walking!

Zawodnicy działającego przy Związku Polaków na Białorusi Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” odnieśli historyczny sukces, zdobywając 12 października na etapie finałowym Mistrzostw Białorusi w Nordic Walking I miejsce drużynowe na obu punktowanych dystansach zawodów 5-ciu oraz 10-ciu kilometrów! Chodziarze „Sokoła” mają też wysyp indywidualnych tytułów mistrzowskich, wicemistrzowskich oraz posiadaczy brązowych krążków w różnych kategoriach wiekowych.

W ramach Mistrzostw Białorusi w Nordic Walking odbyły się cztery etapy zawodów. Na każdym z nich zawodnicy „Sokoła” w klasyfikacji drużynowej byli bezkonkurencyjni, deklasując de facto 23 drużyny rywali. Jak już pisaliśmy, na półmetku Mistrzostw, czyli po dwóch etapach, PKS „Sokół” przy ZPB wyrobił sobie drużynową przewagę 540 punktów nad najbliższym prześladowcą Klubem Sportowym „Lokomotyw” z Baranowicz.

Zadaniem na dwa ostatnie etapy Mistrzostw było jeśli nie zwiększenie tej przewagi, to chociażby jej utrzymanie, co zapewniało zdobycie przez PKS „Sokół” tytułu Drużynowego Mistrza Białorusi w Nordic Walking! Nasi sportowcy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem i po podliczeniu wyników końcowych Mistrzostw mieli w drużynowej skarbonce 4640 punktów! Okazało się tego o 530 punktów więcej niż u najbliższych prześladowców z Klubu „Lokomotyw” (Baranowicze) i o ponad 1300 punktów więcej niż u zdobywców trzeciego stopnia drużynowego podium Klubu „Zwiezda” z Maryjnej Górki (obwód miński).

Dzięki udostępnieniu nam przez Białoruską Federację Nordic Walking, szczegółowych wyników Mistrzostw Białorusi, możemy podać do wiadomości publicznej imiona i nazwiska zawodników „Sokoła”, którzy zdobyli najwyższe miejsca na podium i wnieśli do drużynowej skarbonki najwięcej punktów. Są to:

Roman Wołczok

Jerzy Czupreta

Kazimierz Lokić

Natalia Wojciechowska

Edward Sawoniaka

W kategorii dziecięcej wśród dziewczynek Mistrzynią Białorusi w Nordic Walking na dystansie 5-ciu kilometrów została Uliana Szestak (290 zdobytych punktów).

Wicemistrzem Białorusi w Nordic Walking na dystansie 5-ciu kilometrów w kategorii chłopaków juniorów został Timur Wołczok (240 zdobytych punktów).

Mistrzem Białorusi w Nordic Walking na dystansie 5-ciu kilometrów w kategorii panów w wieku od lat 18 do 29 został Roman Jakimowicz, który zgromadził maksymalną z możliwych liczbę punktów po czterech etapach Mistrzostw – 400 punktów!

Mistrzynią Białorusi w Nordic Walking na dystansie 5-ciu kilometrów w kategorii pań w wieku od lat 18 do 29 z dorobkiem 300 punktów została Natalia Jakimowicz!

Jej koleżanka klubowa Anna Beriło zgromadziła 200 punktów, zdobywając tytuł wicemistrzowski na tym samym dystansie w tej samej kategorii wiekowej.

Bezkonkurencyjna na dystansie 5-ciu kilometrów w kategorii pań w wieku 30-39 lat okazała się zawodniczka PKS „Sokół”, a teraz Mistrzyni Białorusi w Nordic Walking – Alesia Gutnik (dorobek punktowy – 380 punktów).

Jej klubowa koleżanka Helena Sazon (185 punktów) w tej samej kategorii i na tym samym dystansie wywalczyła medal brązowy.

Całe podium na dystansie 5-ciu kilometrów wśród pań w wieku 40-44 lat wywalczyły nasze zawodniczki: Mistrzyni Białorusi w Nordic Walking Irena Lebiediewa (maksymalny dorobek – 400 punktów!), wicemistrzyni Białorusi w Nordic Walking Tatiana Szestak (210 zdobytych punktów), a także zdobywczyni brązowego krążka Nina Łazakowicz (210 zdobytych punktów).

Mistrzem Białorusi w Nordic Walking na dystansie 5-ciu kilometrów wśród panów w wieku 45-49 lat został Roman Wołczok (dorobek 350 punktów).

Zdobywcą brązowego krążka w tej samej kategorii i na tym samym dystansie został Jerzy Czupreta (270 punktów).

Mistrzynią Białorusi w Nordic Walking na dystansie 5-ciu kilometrów w kategorii pań w wieku od lat 45 do 49 została Natalia Wojciechowska (dorobek 380 punktów).

Jej klubowa koleżanka Natalia Czerniawska (200 punktów) w tej samej kategorii na tym samym dystansie weszła na trzeci stopień podium.

Wicemistrzem Białorusi w Nordic Walking na dystansie 5-ciu kilometrów w kategorii panów w wieku od lat 50 do 54 został Andrzej Borowski (180 punktów).

Brązowy krążek na 5-cio kilometrowym dystansie wśród panów w wieku 55-59 lat zdobył Józef Kisiel (140 punktów).

Mamy też Mistrzynię Białorusi w Nordic Walking na dystansie 5-ciu kilometrów w kategorii pań w wieku od 60 do 64 lat. Jest nią Lilia Gincewicz (dorobek 280 punktów).

Warto zaznaczyć sukcesy jeszcze bardziej doświadczonych seniorów.

Zdobywcą brązowego krążka na dystansie 5-ciu kilometrów w kategorii panów w wieku 65-69 lat został Edward Sawoniaka (dorobek – 225 punktów).

W tej samej kategorii wiekowej na tym samym dystansie, ale wśród pań, mamy Mistrzynię Białorusi w Nordic Walking Marię Urbanowicz (370 zdobytych punktów) i wicemistrzynię Białorusi w Nordic Walking Alinę Juralewicz (220 punktów).

Dwa miejsca na podium zdobyłi na dystansie 5-ciu kilometrów wśród panów w wieku 70+ najstarsi zawodnicy „Sokoła”. Wicemistrzem Białorusi w Nordic Walking został Kazimierz Lokić (275 punktów), a jego kolega Stefan Fiedosiewicz (160 punktów) został brązowym medalistą Mistrzostw Białorusi w Nordic Walking.

Prawdziwym skarbem Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” przy ZPB są dwie najbardziej doświadczone zawodniczki, startujące w kategorii 70+.

Na dystansie 5-ciu kilometrów tytuł Mistrzyni Białorusi w Nordic Walking zdobyła Anna Urbanowicz (380 punktów), a jej klubowa koleżanka Weronika Wołczkiewicz (290 punktów) została wicemistrzynią Białorusi w Nordic Walking na tym samym dystansie i w tej samej kategorii.

Chodziarze „Sokoła” odnotowali szereg spektakularnych sukcesów na wyczynowym dystansie 10-ciu kilometrów.

Wicemistrzynią Białorusi w Nordic Walking na dystansie 10-ciu kilometrów w kategorii pań w wieku 18-29 lat została Tatiana Sirocz (300 zdobytych punktów).

Podwójną Mistrzynią Białorusi w Nordic Walking została zwyciężczyni na dystansach 5-ciu i 10-ciu kilometrów Alesia Gutnik, której na dłuższym dystansie udało się zgromadzić w tegorocznym sezonie maksymalną możliwą do zdobycia liczbę punktów – 400 punktów!

Z wynikiem brązowym pokonał dystans 10-ciu kilometrów startujący w kategorii mężczyzn w wieku od 40 do 49 lat Jerzy Czupreta (280 punktów).

Na trzeci stopień podium na dystansie 10-ciu kilometrów udało się wspiąć także naszemu seniorowi, startującemu w kategorii 70+ Stanisławowi Radziwonikowi (140 punktów).

Sukcesy indywidualne i drużynowe zawodników PKS „Sokół” przy ZPB zostały dostrzeżone i docenione przez kierownictwo Białoruskiej Federacji Nordic Walking. Prezes PKS „Sokół”, będący też wiceprezesem Związku Polaków na Białorusi, Marek Zaniewski otrzymał od Białoruskiej Federacji Nordic Walking oficjalne PODZIĘKOWANIE „za aktywny wkład, dokonywany w sprawę popularyzacji i rozwoju dyscypliny nordic walking na Białorusi”.