Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Pierwszy „Bal Niepodległości” w pałacu Niemcewiczów w Skokach (FOTOREPORTAŻ)

Trzy miesiące trwały przygotowania do pierwszych takich obchodów Narodowego Święta Niepodległości Polski, które odbyły się 16 listopada w pałacu Niemcewiczów w Skokach niedaleko Brześcia.

Uczniowie i rodzice Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domeyki przy ZPB w Brześciu wspólnie z instytucją kulturalną „Uścisk dłoni” i we współpracy z Muzeum Niemcewiczów w Skokach zorganizowali obchody 101. rocznicy Niepodległości Polski w formie balu.

Wydarzenie nazwano „Balem Niepodległości”, a sam pomysł na obchody Narodowego Święta w niespotykanej dotąd konwencji zrodził się u uczniów Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domeyki przy ZPB w Brześciu i ich nauczycielki dr Julii Chodyniuk po szkoleniach liderskich w Warszawie, które wychowankowie szkoły odbyli w lipcu. Nauczycielka, po konsultacjach z rodzicami uczniów, ułożyła scenariusz rozegranego w ramach balu teatralizowanego przedstawienia, które ukazało polską drogę do Niepodległości. W ramach „Balu Niepodległości” były prezentowane scenki z różnych epok i wydarzeń historycznych, utrwalających w Narodzie Polskim pragnienie wywalczenia Niepodległości dla swojej Ojczyzny. Na parkiecie pojawiały się postacie historyczne, kojarzone z próbami realizacji tegoż pragnienia. Była to m.in. postać byłego gospodarza pałacu w Skokach – Juliana Ursyna Niemcewicza, po spotkaniu z którym goście przyjęcia mieli okazję podziwiać wcielenia aktorskie, przypominające postacie Tadeusza Kościuszki, Romualda Traugutta, a także Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ubrani w stroje z epok, w których żyli i działali wymienieni bohaterowie, uczniowie zatańczyli podczas balu siedem tańców: polonez, menuet, walc, pas de gras i inne.

Gośćmi przyjęcia balowego, wydanego przez uczniów Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domeyki przy ZPB w Brześciu byli: , konsul generalny RP w Brześciu z małżonką Aleksandrą, Agnieszka Fiałkowska, konsul RP w Brześciu, , prezes Związku Polaków na Białorusi, , wiceprezes ZPB, , członek Rady Naczelnej i Zarządu Głównego ZPB, , prezes Brzeskiego Oddziału Obwodowego ZPB, Elita Michajłowa, wiceprezes Brzeskiego Oddziału Obwodowego ZPB, dr inż. Tomasz Grudniewski, prorektor ds. Międzynarodowych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Izabela Adamowicz-Łogwińska, koordynator sekcji promocji i rekrutacji Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Teresa Puńko, prezes UTW „Uścisk dłoni”, Anna Godunowa, dyrektor PSS im. I. Domeyki, Alicja Lankiewicz, prezes Oddziału ZPB w Tomaszówce, , członek Rady Naczelnej ZPB, opiekun miejsc pamięci narodowej w obwodzie brzeskim.

Część artystyczną Balu uświetnił występ chóru „Uścisk dłoni”, który zaprezentował program artystyczny, składający się z polskich pieśni patriotycznych.

Wkrótce na stronie www.echapolesia.pl zostanie zamieszczony film, przygotowany przez Olgę i Andrzeja Wasilewiczów.

My tymczasem zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji z balu, której autorem jest Walenty Janczuk:

Znadniemna.pl na podstawie relacji Anny Godunowej ze Skoków, zdjęcia Walentego Janczuka

3 odpowiedzi Pierwszy „Bal Niepodległości” w pałacu Niemcewiczów w Skokach (FOTOREPORTAŻ)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *