Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Polacy Saratowa przeciwko rosyjskiemu wojsku na Ukrainie

Przewodniczący Rady Polskiego Narodowo-Kulturalnego Centrum „” w Saratowie Jan Jankowski wezwał do zaprzestania konfrontacji wojennej na Ukrainie. Działacz polonijny skrytykował ingerencję w sprawy Ukrainy jakiegokolwiek kraju, w tym Rosji.

Jan_Jankowski_sstu_ru

Jan Jankowski, fot.: sstu.ru 

– Jestem przeciwko wojnie, przeciwko faszyzmowi oraz przeciwko ingerencji w konflikt na Ukrainie jakiegokolwiek kraju. Wiem czym jest wojna i czym jest ludobójstwo – z takim oświadczeniem wystąpił Jan Jankowski podczas poświęconego sytuacji na Ukrainie posiedzenia Izby Obywatelskiej Obwodu Saratowskiego. Podczas swojego występu lider saratowskich Polaków wezwał do uregulowania sytuacji na Ukrainie wyłącznie metodami dyplomatycznymi i do wycofania się z tego kraju obcych, w tym rosyjskich, wojskowych .

– To po prostu w głowie się nie układa. Nie potrafię dobrać słów – nie krył emocji Jankowski, próbując wytłumaczyć dziennikarzom swoje stanowisko wobec ukraińskich wydarzeń. Lider saratowskich Polaków skrytykował zbyt jednostronne relacjonowanie wydarzeń ukraińskich w rosyjskich mediach i wezwał kierownictwo Rosji do powstrzymania się przed wprowadzeniem na teren Ukrainy wojska lub zbrojnych oddziałów ochotniczych. – Należy robić to, co robił Łukin (Władimir Łukin – były rosyjski ombudsman, negocjator z ramienia Rosji podczas konfliktu między kijowskim Majdanem, a Wiktorem Janukowyczem w lutym bieżącego roku – red.), starać się deeskalować sytuację, a nie podsycać emocje – oświadczył Polak z Saratowa.

Polonia obwodu saratowskiego według oficjalnych danych liczy ok. 1200 osób. Nieoficjalnie mówi się, że w tym regionie Rosji może mieszkać od 14 do 40 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Polskie Narodowo-Kulturalne Centrum „Polonia” liczy ponad 140 aktywnych działaczy i jest wpływową organizacją społeczną w obwodzie saratowskim.

Znadniemna.pl za Saratovnews.ru i Poloniasaratow.com

3 odpowiedzi Polacy Saratowa przeciwko rosyjskiemu wojsku na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *