Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Andrzejki” w strukturach ZPB

Zabawy „andrzejkowe” połączone z wróżbami, konkursami i degustacją cukierniczych pyszności, a także lekcje z tradycji „andrzejkowych” – na różne sposoby obchodzono imieniny Andrzeja, będące ostatnią okazją, żeby wesoło się pobawić przed adwentem.

Członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Grodnie w tym roku przyjęli zaproszenie na imprezę andrzejkową od rodaków z Lidy. Podczas zabawy nie zabrakło wróżb, konkursów, tańców i częstowania się smakołykami, bo w Lidzie ogłoszono konkurs na najlepszy tort andrzejkowy, co jest, chyba, nową tradycją w obchodach imienin Andrzeja!

Huczną imprezą obchodzili imieniny św. Andrzeja, którego imię jest jednym z najpopularniejszych imion w świecie, w Domu Polskim w Baranowiczach. Tutaj także nie zabrakło tańców konkursów i śpiewu.

Wracając do Grodna, należy przypomnieć, że zabawy andrzejkowe, związane z wróżbami, wyznaczającymi przyszłego wybrańca, nie są obce uczniom starszych klas Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy w Grodnie. Seniorzy z działającego przy Uniwersytetu Trzeciego Wieku także wróżyli, oczekując znaków, wskazujących na ich wybrańców losu.

Zawsze aktywny Oddział ZPB w Mińsku nie mógł przepuścić takiej okazji, jak „”, aby nie zorganizować własne obchody. Tutaj znaną od wieków tradycję potraktowano także edukacyjnie. O tradycji „andrzejkowej” z wykorzystaniem czarodziejskiego kapelusza, opowiedzieli swoim uczniom nauczyciele Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku.

Tradycję wróżb andrzejkowych poznawali na lekcjach i uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Wołkowysku.

Znadniemna.pl

 

 

2 odpowiedzi „Andrzejki” w strukturach ZPB

 1. józef III Odpowiedz

  2 grudnia, 2019 w 14:01

  gusła ocierające się o satanizm [por. 1. Przykazanie !!!]

 2. Paweł Roś Odpowiedz

  13 grudnia, 2019 w 23:33

  Szanowni Państwo, mili Rodacy, ZPB nie powinien działać pod ” kierownictwem” konsulatów czy ambasad RP. ZPB – to jednostka, od początku, samodzielna i winna nią być powinna. Nie korzystajcie z sal czy wsparcia konsulatów czy ambasad. Jesteście u siebie w domu i domagajcie się os władz białoruskich respektowania naszych polskich wartości bez udziału osób postronnych do których należą konsulatu i ambasady.
  Mogą być na naszych imprezach, ale nie wolno im dać satysfakcji z tego, iż tworzą nasze środowiska.
  Zrozumcie to. Musicie się porozumieć ze sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *