Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Twórczość malarek z Trójmiasta w Grodnie

Wernisaże wystaw od razu dwóch artystek z Trójmiasta Marii Targońskiej i Alicji Domańskiej odbyły się 7 maja w Grodnie.

Wystawa_ogolne

Znana rysowniczka, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Gdańsku Maria Targońska, wystawiła swoje prace w Sali Senatorskiej na Nowym Zamku.

Jej młodsza koleżanka, absolwentka ASP w Gdańsku Alicja Domańska, zaprezentowała z kolei cykl prac pt. „Alicja opuściła Krainę Czarów” w Grodzieńskiej Sali Wystawowej przy ul. Orzeszkowej.

Twórczość trójmiejskich artystów w Grodnie jest prezentowana regularnie w ramach odbywającej się współpracy między środowiskami artystycznymi Grodna i Sopotu, Gdańska oraz Gdyni.

Maria Targońska

Wystawa_Targonska_Sopot

Przemawia Maria Targońska

Urodziła się w 1954 roku w Olsztynie. W 1980 roku uzyskała dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki (w pracowni Kazimierza Śramkiewicza). Od 1981 roku pracuje w PWSSP w Gdańsku (od 1996 roku Akademia Sztuk Pięknych), obecnie piastuje stanowisko profesora, a od roku 2003 pełni także funkcję kierownika Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa.

Autorka zdobyła wiele nagród oraz wyróżnień za swoją twórczość, m.in. w 1983 roku na V Biennale Sztuki Gdańskiej, BWA (wyróżnienie); w 1986 roku „Papier 86”, Galeria 85, (nagroda); w 1990 roku Triennale Sztuki Gdańskiej, BWA Sopot (nagroda). Ma na swoim koncie 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz zagranicą. Jej prace znajdują się w zbiorach polskich oraz m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Belgii.

Alicja Domańska

Wystawa_Alicja_Domanska

Przemawia Alicja Domańska

Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uzyskała Dyplom Magistra Sztuki w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz oraz aneks ze specjalizacji w pracowni prof. T. Klaman. Mieszka i tworzy w Sopocie.

Ma za sobą wystawy w kraju i za granicą, łączy architekturę ze sztuką, abstrakcyjne, dynamiczne obrazy nadają niepowtarzalności i stylu prostym wnętrzom, które również projektuje. Sztuka wymaga odpowiedniej ekspozycji oraz tła. Obrazy stanowią integralną część całego projektu.

Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *