Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Polonicus dla Andżeliki Borys!

W minioną sobotę, 10 maja, w niemieckim Akwizgranie przewodnicząca Rady Naczelnej odebrała najwyższe wyróżnienie Polonii europejskiej. Wręczono jej statuetkę w kategorii Organizacja Życia Polonijnego.

Nagroda_Polonicus_01

Andżelika Borys ze statuetką „POLONICUS”

Gala wręczenia nagrody Polonius odbyła się w ratuszu miasta Akwizgran (Aachen – niem.), w Sali Koronacyjnej Karola Wielkiego. W tym roku Polonicusa wręczono już szósty raz w czterech kategoriach: Kultura, Organizacja Życia Polonijnego, Dialog Europejski oraz kategorii najważniejszej – Nagroda Honorowa.

Nagroda_Polonicus_07

– Wyróżniliśmy osobistości i instytucję, które swoją postawą, działaniem i zaangażowaniem wzbudziły podziw i szacunek Polonii – mówił przewodniczący jury Wiesław Lewicki. Jak dodał, nagradza tych, którzy budują pozytywny wizerunek Polaków w świecie.

Najważniejszym wyróżnieniem jury nagrody Polonicus odznaczyło Stowarzyszenie „Wspólnota ” (SWP) za wieloletnie aktywne wspieranie działań Polonii i Polaków w Europie. W imieniu prezesa Stowarzyszenia Longina Komołowskiego statuetkę odebrał członek i sekretarz Zarządu Krajowego SWP Krzysztof Łachmański.

Nagroda_Polonicus_06

W imieniu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” nagrodę odbiera Krzysztof Łachmański

W kategorii Kultura jurorzy docenili wkład w rozpowszechnianie polskiej kultury wśród Polonii senator Rzeczypospolitej Polskiej Barbary Borys-Damięckiej.

Nagroda_Polonicus_05

Nagrodę odbiera Barbara Borys-Damięcka

Za zaangażowanie w rozwój dialogu i federalizmu europejskiego, czyli w kategorii Dialog Europejski, doceniona została poseł Parlamentu Europejskiego Róża Maria Fürstin von Thun Und Hohenstein.

Nagroda_Polonicus_04

Przemawia Róża Maria Fürstin von Thun Und Hohenstein

Największe zainteresowanie publiczności i mediów wzbudziło wręczenie statuetki Polonicusa przewodniczącej Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys. Jury nagrody stwierdziło, iż nasza koleżanka jest warta tak prestiżowego wyróżnienia za wkład w organizację życia społeczności polskiej nie tylko na Białorusi, lecz w całej Europie Wschodniej.

Nagroda_Polonicus_03

Andżelika Borys i przewodniczący jury nagrody Wiesław Lewicki

Nagroda_Polonicus_02

Dziękując za wyróżnienie, otrzymaną statuetkę Andżelika Borys dedykowała Związkowi Polaków na Białorusi za, jak zaznaczyła, „wierność, niezłomność, odwagę i determinację”. W swoim przemówieniu Andżelika Borys podkreśliła, iż chciałaby, aby była w Europie nie tylko terytorialnie, lecz także pod względem uznawania praw człowieka.

Nagroda_Polonicus

Tegoroczni laureaci nagrody „POLONICUS”

Przemówienie naszej koleżanki publiczność, zgromadzona w Sali Koronacyjnej Karola Wielkiego, nagrodziła owacjami na stojąco.

Laureatami poprzednich edycji nagrody Polonicus byli m.in. Władysław Bartoszewski, Jerzy Buzek oraz Andrzej Wajda. Patronat nad nagrodą sprawuje marszałek Senatu RP .

Znadniemna.pl, fot.: Jerzy Uske

1 odpowiedź Polonicus dla Andżeliki Borys!

  1. Jan Jankowski Odpowiedz

    15 maja, 2014 w 12:52

    Pani Andzeliko pozdrawiam w imieniu ,,Polonii z Saratowa Jan Jankowski prezes
    http://www.poloniasaratow.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *