Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Zabawa noworoczna dla dzieci w Mińsku z darami z Opola

Około 500 słodkich prezentów rozdano w niedzielę, 12 stycznia, w Mińsku podczas uroczystości noworocznej, zorganizowanej dla dzieci uczących się języka polskiego w białoruskiej stolicy i w mińskim okręgu konsularnym. Prezenty ufundował , wsparty darami, zebranymi w ramach akcji „Podaruj Święta polskim dzieciom na Białorusi”, w której od lat bierze udział środowisko przyjaciół i znajomych nieodżałowanego Przyjaciela śp. Romana Kirsteina z Opola.

Po śmierci ojca inicjatywę wspierania polskich dzieci na Białorusi, które uczą się języka polskiego, w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, przejął syn śp. Romana Kirsteina – Piotr Kirstein.

Do akcji prowadzonej przez Piotra Kirsteina po śmierci ojca, dołączyli w tegorocznym okresie świątecznym m.in. marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, prezydent miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, wójt gminy Łubniany Paweł Wąsiak, przyjaciele śp. Romana Kirsteina: Jan Blacha, Ryszard Chilczuk, Bronisław Lewczak, a także opolscy przedsiębiorcy: Zygmunt Szulc (firma „EXPLOMET”), Piotr Rybka (firma „HYDRO-BIS”), Artur Szczepański ( firma „ETAGON”) oraz Daniel Cyris (firma XE).

Słodycze uzbierane przez wymienionych darczyńców są pakowane do świątecznych opakowań i wręczane polskim dzieciom na Białorusi, uczącym się języka przodków, przy okazji spotkań świąteczno-noworocznych, organizowanych w oddziałach ZPB i prowadzonych przez nie placówkach edukacyjnych.

Takie właśnie spotkanie odbyło się w minioną niedzielę w Mińsku dla polskich dzieci z białoruskiej stolicy, a także z polskich ośrodków edukacyjnych, działających w Borysowie, Stołpcach, Mohylewie i innych miejscowościach. Oddział ZPB w Mińsku zorganizował uroczystość w miejscowym lokalu gastronomicznym o nazwie „Moulin Rouge”.

Zaproszeni na uroczystość uczniowie polskich ośrodków edukacyjnych przybyli do restauracji z rodzicami i swoimi nauczycielami.

Przywitani przez prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helenę Marczukiewicz, młodzi Polacy usłyszeli słowa wdzięczności, skierowane do ich nauczycieli. dziękowała pedagogom za to, że ucząc swoich uczniów języka polskiego, zaszczepiają im równocześnie miłość do polskiej kultury, tradycji i historii. Prezes stołecznego oddziału ZPB wyraziła szczególną wdzięczność pod adresem dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku Łarysy Krywonosowej, która poświęca niezwykle dużo czasu, sił i serca na rzecz rozwoju tej placówki edukacyjnej.

Helena Marczukiewicz przywitała też honorowych gości wydarzenia – prezes ZPB Andżelikę Borys i kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku Piotra Apostolidisa.

Po oficjalnym powitaniu przebrane za aniołów uczennice Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku Hanna Ryszkiewicz i Hanna Krawczewska ogłosiły rozpoczęcie świątecznej zabawy, na program której złożyło się śpiewanie polskich kolęd, artystyczne pokazy gimnastyczne i taneczne, a nawet wodzenie korowodów.

W rolę pomocniczki Świętego Mikołaja Śnieżynki zgodziła się podczas zabawy wcielić prezes ZPB , która umiejętnie zachęcała przybyłych na przyjęcie małych Polaków do aktywnego udziału w zabawie i do występów artystycznych, na które maluchy chętnie się zgadzały, recytując wiersze o zimie i Bożym Narodzeniu oraz śpiewając kolędy.

Apogeum rozśpiewanej i roztańczonej zabawy stało się przybycie Świętego Mikołaja, który obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami, zgromadzonymi dzięki darczyńcom z
Opola.

Wsparcie ze strony przyjaciół i partnerów ZPB w Polsce w gromadzeniu świątecznych prezentów sprawiło, że w okresie tegorocznych świąt Zarząd Główny ZPB pomógł Świętemu Mikołajowi obdarować w skali Białorusi około 4 tysięcy dzieci, uczących się języka polskiego.

Agnieszka Wiśniewska z Mińska, zdjęcia Olgi Dubik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *