Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Spotkanie noworoczne prezesów w brzeskim obwodzie

Tradycyjne spotkanie noworoczne prezesów i działaczy oddziałów , działających w obwodzie brzeskim, odbyło się 18 stycznia w miejscowości . W obwodzie brzeskim przyjęła się tradycja, że spotkania noworoczne prezesów obwodu brzeskiego odbywają co roku się w innym oddziale. Tym razem ten zaszczyt przypadł Oddziałowi ZPB w Nowej Myszy.

Na spotkanie przybyli prezesi i działacze z piętnastu oddziałów ZPB, dyrektorzy szkół społecznych, nauczyciele języka polskiego, kierownicy i uczestnicy polskich chórów i zespołów artystych, m.in.: chóru „Kraj Rodzinny” z Baranowicz, dwóch chórów z Nowej Myszy i chóru z Pińska.
Swoją obecnością spotkanie zaszczycili: konsul generalny RP w Brześciu wraz z małżonką, konsul RP w Brześciu Agnieszka Fiałkowska, prezes Związku Polaków na Białorusi , wiceprezes ZPB Marek Zaniewski i dyrektor firmy „Energopol” z Kobrynia Stanisław Kędzierski.

Uczestników spotkania przywitała prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału ZPB , która podsumowała działalność struktur ZPB obwodu brzeskiego za ubiegły rok.

Przemawia Alina Jaroszewicz, prezes brzeskiego obwodowego oddziału ZPB

– Brzeski Obwodowy Oddział ZPB został reaktywowany decyzją Rady Naczelnej ZPB w kwietniu 2017 roku. Dotychczas w obwodzie brzeskim istniały tylko dwa oddziały: oddział miejski w Brześciu i oddział w Baranowiczach. Za trzy lata udało się reaktywować i założyć 13 oddziałów ZPB: w Peliszczach , Prużanie, Nowej Myszy, Połonce, Juszkiewiczach, Drohiczynie, Niedźwiedzicy, Lachowiczach, Skokach, Kobryniu, Kroszynie, Pińsku i Tomaszówce – zaznaczyła Alina Jaroszewicz.

Prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału ZPB opowiedziała także o renowacjach miejsc pamięci narodowej w obwodzie brzeskim w roku 2019, wykonanych przez zespół działaczy ZPB na czele z opiekunem Miejsc Pamięci Narodowej obwodu brzeskiego Eugeniuszem Lickiewiczem, którzy odnowili m.in.: grobowiec Powstańców Styczniowych Stefanii i Jana Żuków w Popinie Nowej, 15 krzyży dębowych ku czci Polskich Żołnierzy i Oficerów, zamordowanych we wrześniu 1939 roku w Tomaszówce, grób Powstańca Styczniowego Antoniego Kaliszka w Szczytnikach, trzy nowe krzyże w Prużanie i Siechnowiczach.

– W roku 2019 Brzeski Obwodowy Oddział ZPB zrealizował także projekt dokumentowania historii polskiej na Polesiu pt. „Uwolnić historię”. W tym celu nagrywaliśmy świadectwa o II Rzeczypospolitej Polskiej, o przeżyciach Polaków po 1 i 17 września 1939 roku. Naszym celem jest upowszechnienie materiałów historycznych oraz dokumentowanie śladów przeszłości poprzez reportaże, filmy i inne formy „historii mówionej” – dodała Jaroszewicz, dziękując na koniec swojego wystąpienia prezesom struktur ZPB obwodu brzeskiego za aktywność i współpracę przy realizacji zadań i projektów patriotycznych.

Przemawia konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz

Konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz także podziękował prezesom i działaczom ZPB za celebrowanie polskości w swoich środowiskach.

Przemawia prezes ZPB Andżelika Borys

Prezes ZPB Andżelika Borys w swoim przemówieniu podsumowała działalność całej organizacji za 2019 rok oraz przedstawiła plany na kolejny 2020 rok.

Śpiewa chór „Przyszłość” z Nowej Myszy

Spotkanie noworoczne uświetnił swoim występem chór „Przyszłość” z Nowej Myszy, który zaprezentował nowy program kolęd polskich w aranżacji autorstwa Władysława Żukowskiego.

Na zakończenie spotkania konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz i prezes ZPB Andżelika Borys wręczyli zgromadzonym słodkie upominki, ufundowane przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie oraz przez .

Anna Jurkowska z Nowej Myszy, zdjęcia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *