Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Trzynasta wystawa personalna George’a Peddera-Smitha – grodzieńskiego Anglika (Zdjęcia)

Wernisaż trzynastej wystawy personalnej w grodzieńskiej karierze malarskiej jednego z najbardziej znanych artystów Grodna o pochodzeniu angielskim – George’a Peddera-Smitha, odbył się 27 lutego w grodzieńskim Centrum Życia Miejskiego.

George Pedder-Smith

Wystawioną na osąd miłośników sztuki plastycznej ekspozycję swoich dzieł autor zatytułował Electro-Magnetic Fantasies („Fantazje Elektro-Magnetyczne”). Będąc aktywnym działaczem Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi ( przy ) George Pedder-Smith zaprosił na wernisaż kolegów z a także swoich grodzieńskich przyjaciół, reprezentujących różne niezależne środowiska twórcze grodu nad Niemnem.

Przemawia prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

Laudację na cześć artysty z okazji otwarcia jego wystawy wygłosiły: prezes TPP przy ZPB Walentyna Brysacz, działaczka organizacji malarzy, znana w Grodnie i na Białorusi historyk sztuki , a także inni przybyli na uroczystość goście.

Przemawia Janina Pilnik, żona George’a Peddera-Smitha

Przemawia Marina Zagidulina

Marina Zagidulina w swoim przemówieniu podkreśliła, że jednym z czołowych motywów w twórczości George’a Peddera-Smitha są turbulencje, rozumiane w wymiarze zarówno codziennego życia człowieka, jak i w wymiarze globalnym, a nawet kosmicznym. – Cieszy, że na tej wystawie z tych turbulencji wyłaniają się rozpoznawalne postacie, które posłużyły inspiracją do niektórych wystawionych obrazów. Na jednym z nich widzimy Marca Shagalla, na drugim Vincenta van Gogha, a na kolejnym Salvadora Dali – zwróciła uwagę zgromadzonych na wernisażu ekspertka w dziedzinie sztuki malarskiej.

George Pedder-Smith nie byłby sobą, gdyby nie przygotował dla swoich przyjaciół i miłośników swojej twórczości niespodzianki. Znany z pasji do muzyki rockowej Anglik zaprosił na wernisaż swoich przyjaciół-muzykantów z grodzieńskiego zespołu „X BY”, którzy zagrali dla publiczności koncert, składający się z przebojów muzyki rockowej, słuchanej w przez zbuntowaną radziecką młodzież. Sam artysta zaśpiewał z zespołem kilka piosenek w języku angielskim, grając na przerobionej przez siebie w trzystrunową gitarę łopacie szuflowej, czym wprawił w zachwyt publiczność.

George Pedder-Smith jest z pochodzenia Anglikiem. Urodził się w Anglii, gdzie zdobywał edukację m.in. na Uniwersytecie w Sheffield. Studiował też w Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. O sobie George mówi, że kiedyś był nauczycielem, a teraz jest artystą. W Grodnie mieszka od piętnastu lat, będąc jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci grodzieńskiego życia artystycznego. Aktywnie uczestniczy w plenerach i wystawach zbiorowych, organizowanych przez przy ZPB.

Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *