Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Senat RP przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej

przyjął dzisiaj uchwałę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej w 80. rocznicę jej popełnienia. Senat składa hołd wszystkim zamordowanym przez sowiecki reżim polskim jeńcom wojennym przebywającym w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku – głosi dokument.

Senat przyjął uchwałę jednogłośnie przy stuprocentowej frekwencji.

W trakcie dyskusji przed przyjęciem uchwały senator PiS Jerzy Czerwiński wyraził kilka wątpliwości co do niej, mówiąc, że „Senat ma szczególną rolę, jeżeli chodzi o zachowanie pamięci historycznej, o to, aby tę pamięć podtrzymywać i tu z tej izby powinna wychodzić cała prawda o danym zdarzeniu”. „Dobrze, że podejmujemy tę uchwałę, ona jest potrzebna, przypomina zarówno naszemu społeczeństwu, jak i siłom zewnętrznym poza Polską, że takie zdarzenie, jak , ciąg właściwie zdarzeń, miały miejsce” – podkreślił.

Wskazując, co jest nie do końca sprecyzowane w uchwale, powiedział, że „po pierwsze kto był autorem tej zbrodni”. Zwrócił uwagę, że w uchwale pojawia się raz pojęcie „sowiecki reżim”. „Trzeba według mnie posługiwać się tutaj wprost nazwą państwa, które w to było zamieszane i konkretnie, osobiście szef tego państwa, czyli ” – powiedział. W jego ocenie w uchwale powinna się pojawić nazwa . „Tym bardziej – jak mówił – że taka uchwała pewnie odbije się też echem poza Polską”.

Inna kwestia, na którą wskazywał senator związana jest z tym, że w uchwale nie pojawia się sformułowanie „ludobójstwo” a jedynie „znamiona ludobójstwa”.

Z kolei (KO) ocenił, że „uchwała jest klarowna i jednoznaczna w treści”. „Poza tym nie można na nią patrzeć w oderwaniu od całego wysiłku obu izb polskiego parlamentu od wielu lat w tej sprawie” – zauważył.

Zaproponował także marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu, aby „ta uchwała i być może kilka innych podjętych w tej kadencji, o tej randze, została oficjalnie przekazana do drugich izb parlamentów europejskich, z którymi utrzymujemy najściślejszy charakter”. Jak mówił, „to, co rzeczywiście szwankuje w Polsce, to jest brak systematycznego wysiłku komunikowania międzynarodowej opinii publicznej naszego stanowiska”. „Zbrodnia Katyńska jest częścią pamięci całej wspólnoty międzynarodowej” – podkreślił.

Marszałek Senatu, odnosząc się do tej propozycji, powiedział, że jest „skłonny przychylić się do tego wniosku”.

Uchwała głosi, że „Senat w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej składa hołd wszystkim zamordowanym przez sowiecki reżim polskim jeńcom wojennym przebywającym w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku”.

Wskazano w niej, że „zbrodnie w Katyniu, i Charkowie dokonane w kwietniu 1940 roku, na blisko 22 tysiącach bezbronnych oficerach Wojska Polskiego, funkcjonariuszach Policji, pracownikach administracji i sądownictwa miały na celu eksterminację polskiej inteligencji”.

Podkreślono, że „przez wiele lat pamięć o zbrodni katyńskiej była fałszowana, a prawda o niej musiała czekać pół wieku na oficjalne ujawnienie”. „Dzięki determinacji Państwa Polskiego, realizującego polską rację stanu i wsłuchanego w głos Rodzin Katyńskich, pomordowani spoczęli w poświęconej ziemi na nekropoliach w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Oddając hołd zamordowanym rodakom nie zapominamy o pozostałych ofiarach stalinowskiego systemu totalitarnego wszystkich narodowości, ani o tym, że zbrodnia ta nigdy nie została osądzona” – zaznaczono w uchwale.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność zarówno rodzinom pomordowanych za wieloletnie i konsekwentne dążenie do poznania prawdy i podtrzymywanie pamięci o tej bestialskiej zbrodni, bez względu na szykany i zakazy mówienia o tych wydarzeniach, jak też tym, którzy w Polsce i poza jej granicami mieli odwagę odkrywać i mówić prawdę o Katyniu” – napisano w uchwale Senatu.

Senat wyraził też przekonanie, że „pamięć o noszącej znamiona ludobójstwa Zbrodni Katyńskiej powinna być częścią pamięci całej wspólnoty międzynarodowej”.

Znadniemna.pl za PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *