Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Szczątki polskiego żołnierza znaleziono w Twierdzy Brzeskiej

Na szczątki polskiego żołnierza przypadkiem natrafił jeden ze zwiedzających w Twierdzy Brzeskiej.

Jak poinformował portal zarya.by, turysta zwrócił uwagę na lisią norę wykopaną w wale umocnienia, w pobliżu północno-zachodniej bramy twierdzy. W pobliżu nory leżały fragmenty kości. W samym wykopie natrafił zaś na ludzką czaszkę, fragment materiału koloru khaki i polski guzik mundurowy wzoru 1936.

Znaleziskiem zajęli się funkcjonariusze białoruskiego Komitetu Śledczego i milicji. Wkrótce znaleźli oni cały szkielet, a wraz z nim kolejne elementy ekwipunku wojskowego polskiego żołnierza: buty i pas wojskowy wzoru 1931, dwie ładownice, bagnet do karabinu Mauser, scyzoryk, a nawet portfel z zachowanymi banknotami 20-złotowymi z 1930 roku i monetami o nominale 50, 10 i 5 groszy.

Odnalezione szczątki i i rzeczy bada teraz Komitet Śledczy Białorusi, któremu przekazano je do ekspertyzy.

Jak przypomina portal, podczas obrony Twierdzy Brzeskiej przez polski garnizon we wrześniu 1939 roku, w rejonie bramy północno-wschodniej znajdowały się pozycje 33. batalionu piechoty pod dowództwem kpt. Józefa Szczupaka. To jednak nieścisłość – w rzeczywistości chodzi o batalion marszowy łomżyńskiego 33 pułku piechoty Zgrupowania „”. Pułk ten został rozbity na Podlasiu, a kompania kpt. Szczupaka była prawdopodobnie ostatnią jego jednostką.

Na Białorusi ten epizod historii jest jeszcze dość słabo znany. Podobnie jak za czasów , jest wciąż kojarzona z jej obroną przed Niemcami przez radziecki garnizon, stacjonujący tam, od kiedy Brześć przyłączono do ZSRR. Obrona twierdzy przez oddział czerwonoarmistów w 1942 roku jest traktowana jako jeden z legendarnych epizodów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, jak nadal nazywa się tę wojnę na Białorusi. „Pierwszą”, polską obroną twierdzy przez wiele lat ukrywano.

Znadniemna.pl za belsat.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *