Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Polacy Pińska i Brześcia zawiązali współpracę

Do spotkania działaczy Związku Polaków na Białorusi z oddziałów w Brześciu i Pińsku doszło w ostatnich dniach maja w sercu Polesia, międzyrzeczu Prypeci i Prostyru, na terenie mieszczącego się tu rezerwatu przyrody.

Spotkanie_dzialaczy_Pinska_i_Brzescia_02

Uczestnicy spotkania

W charakterze gospodarza spotkania wystąpił Piński Oddział na czele z Władysławem Nikanowem. Jak podkreśla działacz polski z Pińska zorganizowane przez niego spotkanie z rodakami z Brześcia ma zaowocować ścisłą współpracą przedstawicieli polskiej społeczności Pińska z Polakami ze stolicy obwodu brzeskiego na rzecz wspierania polskości na białoruskim Polesiu.

Goście spotkania, działacze Oddziału ZPB w Brześciu, przybyli do rodaków z Pińska nie z pustymi rękami. Przywieźli w darze książki i podręczniki w języku polskim, które ułatwią Polakom z Pińska organizację w ich środowisku nauki języka polskiego.

Spotkanie_dzialaczy_Pinska_i_Brzescia_01

Józef Bielawski, wiceprezes Oddziału ZPB w Brześciu i Wiaczesław Nikonow, prezes Oddziału ZPB w Pińsku

Podczas spotkania wśród przepięknych krajobrazów Polesia, z Brześcia i Pińska wspominali o bogatym kulturalnym i historycznym dziedzictwie, pozostawionym im przez wybitnych, pochodzących z tej ziemi, synów Polski: Ryszarda Kapuścińskiego, Adama Naruszewicza, Piotra Olewińskiego, Mateusza Butrymowicza i wielu innych.

Igor Sołowiej z Pińska

4 odpowiedzi Polacy Pińska i Brześcia zawiązali współpracę

 1. Bondarczuk Józef Odpowiedz

  3 lipca, 2015 w 08:40

  Chciałbym pojechać do Pińska gdzie urodził się mój TATA .Od dłuższego czasu próbuje nawiązać kontakt z osobą w j.polskim w Pinśku i Brześciu ale bez powodzenia. Chcemy wybrać się do Brześcia i Pińska. Może Państwo nam pomóc z przewodnikami a my chętnie zapłacimy .Chcielibyśmy pobyć i zobaczyć Brześć i okolicę oraz Pińsk. Jesteśmy już starszymy osobami .W pińsku i okolicy chcemy być 2 noce w hotelu i 2 noce w hotelu w Brześciu .Bardzo prosimy o kontakt z bardzo dobrymi przewodnikami .Dziękuje z góry i pozdrawiam ,życzę wszystkiego najlepszego.
  Józef Bondarczuk

  • Ryszard z Kazimierza Dolnego Odpowiedz

   3 listopada, 2018 w 19:19

   Mam dobrego znajomego przewodnika po Pińsku. Perfekt mówi po Polsku, urodzony i mieszka w Pińsku. Proszę o kontakt

 2. Anna Niebudek Odpowiedz

  7 września, 2018 w 18:19

  Witam poszukuję pomocy w kontakcie z Anatolij Bortnik mieszkającym w Brześciu synem Andrieja urodzonym w Zaburzu na Ukrainie. Prawdopodobnie jest on synem brata mojej babci.Ciezkie czasy i lata wojny rozdzieliły rodzeństwo a ja probujac poznać swoje korzenie w wiosce rodzinnej babci na Ukrainie dowiedziałam się o żyjących potomkach po bracie babci.Niestety potrzebuje pomocy w odnalezieniu go oraz kontakcie z nim bowiem nie znam białoruskiego a rosyjskim tez nie mówię.

 3. Jerzy i Leszek Krymscy Odpowiedz

  26 lutego, 2019 w 17:24

  Chcielibyśmy przyjechać na wiosnę do Pińska, gdzie urodził się nasz ojciec. Czy na miejscu można liczyć na pomoc przewodnika mówiącego w języku polskim?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *