Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ZPB niesie pomoc medykom w walce z koronawirusem

Ponad 800 maseczek ochronnych i tyle samo par rękawiczek winylowych otrzymał dzisiaj, 14 maja, od Związku Polaków na Białorusi Indurski Szpital Dzielnicowy. Pomoc indurskim medykom dostarczyła osobiście prezes , której towarzyszył wiceprezes organizacji .

Marek Zaniewski i Andżelika Borys niosą kontenery z pomocą od ZPB

, to miasteczko, leżące niedaleko Grodna i zamieszkane przeważnie przez ludność polską. W Indurze odnotowane zostało kilka przypadków zachorowań na . Stąd wybór Zarządu Głównego ZPB, aby w ramach prowadzonej przez organizację akcji pomocowej medykom na Białorusi – wesprzeć mianowicie indurską placówkę służby zdrowia.

Dwa kontenery z maseczkami i rękawiczkami kierownictwo ZPB przekazało na ręce zastępcy naczelnego lekarza Indurskiego Szpitala Dzielnicowego Mariny Lenartowicz i naczelnej pielęgniarki placówki Ludmiły Chlistowskiej.

 

Indurska placówka służby zdrowia niesie pomoc medyczną nie tylko mieszkańcom Indury, ale też okolicznych wsi, zamieszkanych przeważnie przez Polaków. Podległe indurskiemu szpitalowi punkty położniczo-felczerskie działają m.in. w polskich wsiach – Starej Dębowej i Odelsku. Nic, zatem dziwnego, że podczas przyjmowania pomocy indurscy medycy dziękowali darczyńcom z ZPB w języku polskim.

Jak już informowaliśmy, prowadzona przez ZPB akcja niesienia pomocy medykom na Białorusi, obejmuje także inne miejscowości, w których działają struktury Związku Polaków. Lidy, na przykład, zorganizowali chałupniczą produkcję maseczek ochronnych, którymi obdarowują miejscowych medyków i ich pacjentów oraz medyków, pracujących w ośrodkach medycznych, leżących niedaleko Lidy.

Szycie kombinezonów ochronnych dla medyków zorganizował Oddział ZPB w Wołkowysku, a Oddział ZPB w Stołpcach przekazał niedawno oddziałowi intensywnej terapii Stołpeckiego Szpitala Rejonowego partię respiratorów, antyseptyków oraz innych artykułów medycznych, niezbędnych do walki z rozprzestrzenieniem COVID-19.

Medykom pomagają też Polacy w Stołpcach

Od chwili rozpoczęcia epidemii koronawirusa na Białorusi , wsparty przez Konsulat Generalny RP w Grodnie, przekazał grodzieńskim oraz podgrodzieńskim placówkom służby zdrowia ponad 5 tysięcy maseczek ochronnych i około dwóch tysięcy par rękawiczek winylowych.

Kolejne partie pomocy Zarząd Główny ZPB planuje przekazać, potrzebującym jej ośrodkom medycznym, w przyszłym tygodniu.

W dniu 14 maja na Białorusi oficjalnie odnotowano 26 772 potwierdzone przypadki zakażeń COVID-19. Zdrowie 8 168 pacjentów uległo poprawie i zostali oni wypisani do domów. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na Białorusi wynosi oficjalnie – 151 (przyrost w ciągu doby – 5 zgonów).

 Znadniemna.pl

1 odpowiedź ZPB niesie pomoc medykom w walce z koronawirusem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *