Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Polacy z Dzierżyńska uporządkowali stary polski cmentarz katolicki w Wołczkiewiczach

Porządkowaniem starego polskiego cmentarza katolickiego w Wołczkiewiczach zainaugurował swoją działalność powstały niedawno Oddział Związku Polaków na Białorusi w Dzierżyńsku (dawniej Kojdanów).

Wołczkiewicze to dzisiaj nieduża wieś w rejonie mińskim, należąca niegdyś do znanych polskich rodów szlacheckich, m.in. – Iwanowskich, a później – Czapskich. Cmentarz katolicki powstał tutaj przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i NMP, ufundowanym przez władającego Wołczkiewiczami na przełomie XIX i XX stuleci hrabiego Jerzego Czapskiego. Kościół został wybudowany w stylistyce słynnego kościoła pw. św. Szymona i Heleny w Mińsku (Czerwony Kościół – red.) i według zamysłu fundatora miał nie ustępować w swojej świetności mińskiej świątyni.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i NMP w Wołczkiewiczach przed 1921 rokiem, fot. Wikipedia.org

Świątynia w Wołczkiewiczach, niestety, nie przetrwała bezbożnych rządów Sowietów, ale miejscowi Polacy pamiętają historię tego miejsca i starają się pielęgnować ślady po niej, czego dowodem jest czyn społeczny działaczy na zabytkowym cmentarzu, niestety – mocno zaniedbanym i zniszczonym.


– Mamy nadzieje, że kiedyś, z godnością tu można będzie zawiązać biało-czerwone wstążki – powiedziała prezes Oddziału ZPB w Dzierżyńsku w rozmowie z członkiem Zarządu Głównego ZPB Andrzejem Poczobutem, który poinformował na Facebooku o akcji Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Dzierżyńsku.

Działacze Oddziału ZPB w Dzierżyńsku

Znadniemna.pl za facebook.com/andrzej.poczobut.9

2 odpowiedzi Polacy z Dzierżyńska uporządkowali stary polski cmentarz katolicki w Wołczkiewiczach

 1. ego Odpowiedz

  26 maja, 2020 w 21:45

  Brawo Rodacy z Kojdanowa !

 2. zapytanie o kontakt Odpowiedz

  1 czerwca, 2020 w 13:47

  czy moze mi ktos podac numer telefoniczny dla kontaktu z Oddzialem Polakow w Kojdanowie (Dzierzynsk).
  Zajmuje sie tematem Polakow w ZSRR w latach 1936-1938, bede tez osobiscie jak tylko otworza granice, w Kojdanowie, ale nie znam tam nikogo, kto by mi cos na ten temat tez i opowiedzial, oprowadzil. Czy jest ktos taki?..bede wdzieczny za kontakt.
  peter.koenecke@web.de

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *