Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Kiedy Polska otworzy granice dla Białorusi?

Stały przedstawiciel Republiki przy Unii Europejskiej Aleksander Michniewicz powiedział w kanale telewizyjnym ONT, że wiele krajów w „uzależniło otwarcie swoich granic dla Białorusinów od poziomu zachorowalności () na Białorusi”.

Dyplomata ma nadzieję, że w najbliższej przyszłości poziom zachorowalności Białorusinów spadnie do akceptowalnego przez kraje Europy poziomu, który pozwoli na wjazd do UE. Michniewicz skomentował także wejście w życie umowy o uproszczeniach wizowych od 1 lipca.

Przypomnijmy, że opłata wizowa, która wcześniej wynosiła 60 EUR dla obywateli Białorusi, a następnie wzrosła do 80 EUR, będzie już za miesiąc równa 35 EUR.

Pytanie tylko, kiedy będą mogli z tych tańszych wiz skorzystać, wciąż bowiem nie wiadomo, kiedy zniesione zostaną ograniczenia wjazdu do szeregu krajów wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa.

Na przykład w Belgii, gdzie Michniewicz pracuje jako przedstawiciel przy UE i , przegląd sytuacji nastąpi do 5 czerwca i wówczas prawdopodobnie zapadnie decyzja. Dyplomata ma nadzieję, że Białoruś wznowi połączenia lotnicze z Belgią.

Komentując uproszczenie tryby przyznawania wiz, białoruski dyplomata zauważył, że wyeliminowana zostanie „pewna niesprawiedliwość”, gdyż – jak przypomniał, „Białoruś poczyniła znacznie wcześniej ustępstwa wizowe, a w niektórych przypadkach zdecydowała się nawet na „bezwiz” dla mieszkańców UE”.

Zdaniem Michniewicza podkreślić należy również fakt, że choć obywatele Białorusi rzadziej niż inne nacje naruszają zasady pobytu w strefie Schengen, to nie mieli takich korzyści jak obywatele innych krajów.

A kiedy otworzy granice dla Białorusi? Według wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Artura Sobonia, mogłoby to nastąpić 15 czerwca.

„Pewnie byłoby dobrze, gdyby tak było, także dla naszych spółek – mówię tu przede wszystkim o Polskiej Grupie Lotniczej i spółce LOT, która dzięki temu mogłyby (…) odżyć” – powiedział.

Jak powiedział wiceminister w wywiadzie dla polskiego radia, decyzja należy do premiera Mateusza Morawieckiego po ocenie ryzyka epidemiologicznego.

Polityk nie określił, czy zniesienie ograniczeń będzie dotyczyło wszystkich krajów, czy tylko niektórych z nich – czy Białoruś zostanie umieszczona na tej liście, nie wiadomo.

Wcześniej Litwa ogłosiła, że otwiera granice z krajami bałtyckimi, a z innymi państwami może otworzyć 15 czerwca. ​​Białorusini będą tam wpuszczani dopiero po przeprowadzeniu testów na koronawirusa lub po okazaniu „Covid paszportu”.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *