Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Polska – najhojniejszym sąsiadem Białorusi w dobie pandemii koronawirusa (FOTOREPORTAŻ)

W dobie globalnego nieszczęścia, jakim stała się koronawirusa, Naród Polski wsparł Naród Białoruski największym transportem pomocy humanitarnej, która pomoże białoruskim lekarzom w walce z wirusem . Ogółem na wjechało dzisiaj z Polski 47 ciężarówek Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej RP oraz Policji, które przywiozły ok. 300 ton sprzętu, narzędzi, leków i innych artykułów medycznych, niezbędnych lekarzom do walki z koronawirusem.

Rano, 5 czerwca, konwój z pomocą Polski dla Białorusi dotarł do Grodna

Dzisiaj, 5 czerwca, dwie ciężarówki z respiratorami do sztucznego wspomagania wentylacji płuc, maseczkami ochronnymi, płynami do dezynfekcji, testami na koronawirusa SARS-CoV-2, pomocnymi w rozpoznaniu COVID-19 oraz kombinezonami ochronnymi, trafiły do magazynów Grodzieńskiego Obwodowego Centrum Higieny, Epidemiologii i Zdrowia Społecznego.

Jak powiedział dziennikarzom obecnym podczas rozładowywania jednej z ciężarówek w Grodnie wiceszef Głównego Urzędu Służby Zdrowia władz obwodu grodzieńskiego Aleksander Gawrylik: Oprócz dwóch ciężarówek, które rozładowano w Grodnie, w obwodzie grodzieńskim polskie ciężarówki z pomocą mają zawitać także do Szczuczyna, Lidy (tutaj wyładowana zostanie także pomoc dla rejonu smorgońskiego), a jedna z ciężarówek dowiezie pomoc do szpitala w Wołkowysku.

Obwód grodzieński dostał w ten sposób: pięć respiratorów do sztucznego wspomagania wentylacji płuc, dziesiątki tysięcy maseczek i przyłbic ochronnych oraz tysiące kombinezonów, testów na koronawirusa oraz inne niezbędne w pracy medyków artykuły i leki.

Transport z pomocą dla Białorusi dotrze ostatecznie do białoruskiej stolicy, w której zostanie wyładowana pomoc przeznaczona dla całego kraju. Obwód grodzieński w bezprecedensowej w historii obu krajów akcji humanitarnej został uwzględniony szczególnie, gdyż, jak powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP , władzom Polski oraz fundatorom pomocy z Fundacji Solidarności Międzynarodowej zależało na tym, aby pomoc koniecznie trafiła do miejscowości, w których wynoszą znaczny odsetek mieszkańców.

Cała pomoc do walki z pandemią, którą dostarczono dzisiaj na Białoruś, to: 30 respiratorów do sztucznego wspomagania wentylacji płuc, 20 tysięcy opakowań leków, 5 milionów maseczek, 250 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji, 50 tysięcy testów na koronawirusa oraz 10 tysięcy kombinezonów ochronnych.

Dzisiejszy konwój humanitarny jest już drugą dostawą pomocy z Polski na Białoruś w okresie pandemii koronawirusa. Media białoruskie przyznają, że żaden inny naród, sąsiadujący z Białorusinami, nie wsparł Białorusi bardziej niż Naród Polski w walce z globalnym nieszczęściem.

Według ostatnich danych oficjalnych liczba zachorowań na koronawirusa na Białorusi sięgnęła prawie 47 tysięcy (46868), a liczba ofiar śmiertelnych wynosi 259.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przekazania pomocy humanitarnej z Polski w Grodnie:

Odprawa konwoju na polsko-białoruskim przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi

Konwój humanitarny z Polski jedzie ulicą Grodna z eskortą milicyjną i konsularną

Kierowca ciężarówki Straży Granicznej RP macha ręką do grodnian, witających konwój z pomocą

Przedstawiciele darczyńców i obdarowanych na zdjęciu, upamiętniającym ich udział w historycznym wydarzeniu w stosunkach polsko-białoruskich

Logo Fundacji Solidarności Międzynarodowej na dostarczonych do Grodna darach

Konsul generalny RP w Grodnie udziela wywiadu mediom, relacjonującym wydarzenie

Wywiadu mediom udziela kierownik konwoju z Komendy Głównej Państwowej Straży Granicznej, kapitan Jakub Siczek

Znadniemna.pl

5 odpowiedzi Polska – najhojniejszym sąsiadem Białorusi w dobie pandemii koronawirusa (FOTOREPORTAŻ)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *