Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Białorusini proszą Polaków o solidarność

W najbliższą sobotę przez centrum Warszawy przejdzie Marsz Solidarności. proszą Polaków, by dołączyli i okazali wsparcie dla ofiar przedwyborczych represji w ich kraju.

Białoruska opozycja używa barw Wielkiego Księstwa Litewskiego, z którym przez wieki stanowiła wspólne państwo. Grafika: Białoruski Dom w Warszawie

Na wydarzenie zaprasza Białoruski Dom w Warszawie, który o marszu informuje na Facebooku.

– Drodzy mieszkańcy Warszawy i całej Polski! W sobotę 27 czerwca w Warszawie odbędzie się Marsz Solidarności z Białorusią. Zgromadzenie rozpocznie się o 12:00 pod pomnikiem naszego wspólnego bohatera Tadeusza Kościuszki (Plac Żelaznej Bramy), potem skieruje się na ulicę Marszałkowską, gdzie stworzymy żywy łańcuch solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi! – piszą organizatorzy Marszu.

Akcja zakończy się około 13:30 pod Pałacem Kultury i Nauki. Organizatorzy proszą o przyniesienie ze sobą flag narodowych i transparentów po polsku oraz po angielsku.

– Musimy zwrócić uwagę międzynarodowej opinii społecznej na to barbarzyństwo, które ma teraz miejsce na Białorusi. Przychodźcie, zapraszajcie znajomych, udostępniajcie informacje o marszu! Bądźcie solidarni z Białorusinami! – dodają organizatorzy.

W ubiegłą niedzielę w Warszawie odbyła się pierwsza masowa demonstracja w obronie zatrzymanych opozycjonistów i więźniów politycznych. Przed ambasadę Białorusi na Wilanowie przyszło nawet tysiąc osób, prawie wyłącznie Białorusinów. W pokojowy sposób pokazali, że mają dość 26 lat władzy Aleksandra Łukaszenki.

9 sierpnia na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie. Rządzący od 1994 roku Łukaszenko oświadczył, że nie odda władzy, a przeciwko demonstrującym obywatelom jest gotów użyć broni. Nieoficjalne sondaże internetowe mówią jednak, że popierają go tylko 3 proc. Białorusinów.

Od początku maja w kraju trwają przedwyborcze wymierzone w opozycję, jej zwolenników i dziennikarzy. W aresztach jest już pięciu opozycyjnych kandydatów na prezydenta. zatrzymała setki Białorusinów, którzy okazali swoją solidarność z aresztowanymi i wyszli na pokojowe demonstracje. Obrońcy praw człowieka oświadczyli, że wybory już teraz odbiegają od demokratycznych standardów. Masowe wymierzone w obywateli potępiły państwa Zachodu, i .

 Znadniemna.pl za belsat.eu/facebook.com

1 odpowiedź Białorusini proszą Polaków o solidarność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *