Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Od 1 lipca Białoruś wprowadza ułatwienia dla cudzoziemców

1 lipca 2020 na Białorusi wchodzą w życie zmiany w ustawie o statusie prawnym cudzoziemców i bezpaństwowców.

Zgodnie ze zaktualizowanym prawem, pobyty na Białorusi na okres do dziesięciu dni są zwolnione z obowiązku rejestracji w organach lub , poinformowała agencja powołując się na resort spraw wewnętrznych.

Przedstawiciel departamentu obywatelstwa i migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zauważa, że wprowadzone zmiany w prawie mają na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej.

„Tak więc od 1 lipca cudzoziemcy, którzy przybyli na na okres do dziesięciu dni, są zwolnieni z obowiązku rejestracji w organach spraw wewnętrznych lub w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Oznacza to, że jeśli cudzoziemiec przyjedzie do naszego kraju i osiedli się na prywatny adres na okres nieprzekraczający 10 dni, nie podlega rejestracji jako pobyt tymczasowy”.

Według obowiązujących przepisów, bez rejestracji pobytu można przebywać na Białorusi do 5 dni – z wyjątkiem Rosjan i obywateli niektórych sąsiednich krajów, które zawarły z Białorusią umowy międzyrządowe na dłuższy pobyt bez rejestracji.

MSW poinformowało również, że rozszerzona zostaje lista czynników, na podstawie których można się ubiegać o zezwolenia na pobyt czasowy przez cudzoziemców przybywających na Białoruś w celach edukacyjnych.

Ponadto, jak zauważa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w przypadku wysoko wykwalifikowanych pracowników zagranicznych, wydawane będzie zezwolenie na pobyt czasowy na okres do dwóch lat. Jednocześnie skraca się z 7 do 3 lat okres tymczasowego pobytu cudzoziemców, wymagany przy ubieganiu się o uzyskanie zezwolenia na pobyt stały. Skrócono również czas pobytu czasowego niezbędny do uzyskania zezwolenia na pobyt na Białorusi przez cudzoziemców z 7 do 5 lat.

Udogodnienia przewidziano też dla cudzoziemców inwestujących na Białorusi, chcących uzyskać zezwolenie na pobyt stały. O ile do tej pory wymagana minimalna kwota inwestycji w walucie obcej wynosiła 150 tys. Euro, to w nowej edycji wskazana jest kwota 15 tys. jednostek podstawowych (dziś 405 tys. białoruskich rubli).

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *