Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Prezenty dla uczniów Teresy Sobol w Iwieńcu (ZDJĘCIA)

Trzydzieścioro pięcioro małych Polaków z Iwieńca i okolicznych wsi przybyło w dniu 8 lipca do Teresy Sobol, prezes miejscowego oddziału Związku Polaków, od wielu lat uczącej w swoim własnym domu miejscową polską młodzież ojczystego języka. W takiej formie dzieci w Iwieńcu uczą się polskiego od 2010 roku, w którym białoruskie służby specjalne zabrały miejscowej społeczności polskiej siedzibę – Dom Polski i zamieniły go w dom handlowy.

Spotkanie z uczniami Teresy Sobol odbyło się na jej prywatnej posesji. Na zdjęciu: prezes Oddziału w Iwieńcu , prezes , i kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku

Powodem zebrania na posesji Teresy Sobol stało się przybycie na spotkanie z iwienieckimi Polakami prezes ZPB Andżeliki Borys i szefa Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku Piotra Apostolidisa oraz konsul RP Patrycji Woźniak.

Andżelika Borys, zwracając się do iwienieckich dzieci, wyraziła żal z powodu tego, że w tym roku pandemia koronowirusa uniemożliwiła przeprowadzenie realizowanej co roku przez ZPB akcji wakacyjnej „Lato z Polską”. – Nie mogliśmy tego lata wysłać was na kolonie do Polski, ale pamiętamy, że należy się wam podziękowanie za to, że uczycie się języka polskiego – mówiła prezes ZPB, prosząc polskich dyplomatów z Mińska o pomoc we wręczeniu prezentów uczniom Teresy Sobol.

Piotr Apostolidis, przemawiając do zgromadzonych, wyraził przekonanie, że znajomość języka polskiego przyda się im niezależnie od tego, czy zwiążą swoje życie z Białorusią, czy też wybiorą się na studia do Polski i zdecydują w Polsce zamieszkać.

Po uroczystości z udziałem uczniów, prezes ZPB i polscy dyplomaci z Mińska udali się wraz z Teresą Sobol do kościoła św. Michała Archanioła, przy którym znajduje się mogiła nieznanego polskiego żołnierza, poległego 100 lat temu – wówczas, kiedy wojsko bolszewickie nacierało w kierunku Warszawy w celu opanowania Polski i Europy. Wysokich gości z Grodna i Mińska witali przy żołnierskim grobie licznie gromadzący się tutaj członkowie Oddziału ZPB w Iwieńcu i księża.

Piotr Apostolidis przypomniał zgromadzonym, że w tym roku Polacy na całym świecie obchodzą ważną rocznicę – stulecie Bitwy Warszawskiej, od której rozstrzygnięcia zależał nie tylko los wolnej i niepodległej Polski, lecz także los Europy i cywilizacji europejskiej.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” goście zapalili znicze na grobie bohatera walk o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

 

Znadniemna.pl

2 odpowiedzi Prezenty dla uczniów Teresy Sobol w Iwieńcu (ZDJĘCIA)

  1. Józef Rogacki Odpowiedz

    9 lipca, 2020 w 18:50

    Gratulacje dla Pani Teresy Sobol za osobiste zaangażowanie nauki języka ojczystego. Gratulacje dla ZPB z Panią Prezes Andżeliką Borys. Cieszy udział wysokich rangą przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej. Pozdrawiam Rodaków a szczególnie młodzież.

  2. Iwieniec Odpowiedz

    9 lipca, 2020 w 19:39

    Brawo,Pani Teresa Sobol, Brawo ZPB, Brawo Franciszkanie, Brawo chłopcy i dziewczynki uczący się języka polskiego, Brawo Polacy z Iwieńca…!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *