Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wystawa polskich malarzy z Białorusi w Warszawie

„Szczęśliwa 13tka. Artyści z Kresów Białoruś” – wystawa pod takim tytułem została otwarta 4 czerwca w warszawskiej Galerii Delfiny. Prestiżowa stołeczna galeria jest już kolejnym miejscem w Polsce, gdzie członkowie Towarzystwa Plastyków Polskich przy mogą prezentować swoje dzieła.

Wystawa_w_Warszawie_03

Podczas otwarcia wystawy

Obrazy, które złożyły się na ekspozycję, goszczcącą w Galerii Delfiny, najpierw były wystawiane w Sopocie, potem w Pułtusku, a obecnie – w Warszawie. Następnie pojadą one do Krakowa.

Koncepcja wystawianej w Polsce ekspozycji malarzy z TPP przy ZPB ciągle ulega transformacji. Jeśli w Sopocie wystawiano dzieła ponad 40 artystów, to w Warszawie zaledwie trzynastu malarzy – stąd nazwa warszawskiej wystawy.

Podczas wernisażu wystawy „Szczęśliwa 13tka. Artyści z Kresów Białoruś” do przybyłej do Galerii Delfiny publiczności przemówili Anna Trochim, kierownik artystyczny galerii oraz polski artysta Zbigniew Nowosadzki.

Mówiąc o twórczości kolegów z Białorusi Zbigniew Nowosadzki podkreślił, iż malarstwo wystawianych autorów wyróżnia między innymi to, iż wyrasta ono z tradycji ikonograficznej, przesiąkniętej symbolizmem.

Wystawa_w_Warszawie

Na wystawie prezentowane są prace bardzo różnorodne, od obrazów świętych i ikon po liryczne pejzaże. Łączy je jednak to, że niezależnie od tematyki, w obrazach polskich malarzy z Białorusi odczuwalna jest troska artystów o duchowość.

Szczęśliwa 13tka malarzy, których obrazy można podziwiać w Galerii Delfiny do 27 czerwca, to: , , , , , , , Stanisław Kiczko, , , , Wacław Romaszko, Walentyna Szoba.

Natalia Klimowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *