Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Obchody 76. rocznicy Bitwy o Surkonty

św. polowa odbyła się 21 sierpnia na cmentarzu wojennym w Surkontach. Polacy z Grodna i Lidy modlili się tutaj za dusze poległych 21 sierpnia 1944 roku w nierównej bitwie z oddziałami NKWD żołnierzy Armii Krajowej i ich legendarnego dowódcy podpułkownika Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”.

Nabożeństwo w asyście miejscowego proboszcza ks. Leona Ładysza celebrował duszpasterz mieszkających na Białorusi żołnierzy Armii Krajowej, Łagierników i Sybiraków . W wygłoszonym do zgromadzonych kazaniu kapłan zaznaczył, że przeżywa obecnie trudne czasy, a naród Białorusi prowadzi walkę o te same wartości – prawdę, sprawiedliwość, wolność i Ojczyznę – za które zginęli, broniąc swojej ziemi 76 lat temu, spoczywający na cmentarzu w Surkontach żołnierze . – Zastanawiam się czasem, dlaczego Bóg tak długo nie daje Białorusinom wolności. Być może chce, żeby mocniej ją cenili? – rozważał ksiądz Andrzej Radziewicz.

W nabożeństwie w Surkontach z okazji 76. rocznicy pierwszej od 1939 roku regularnej bitwy polskich żołnierzy z Armią Czerwoną, okupującą tereny leżące przed wojną w granicach II Rzeczypospolitej uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes Andżeliką Borys, działacze Oddziału ZPB w Lidzie, na czele ze swoją prezes Ireną Biernacką, a także w Grodnie , reprezentujący .

Przypadkowym gościem obchodów 76. Rocznicy Bitwy o była przedstawicielka miejscowego sielsowietu z siedzibą w pobliskich Bolciszkach (odpowiednik rady gminy – red.). Przedstawicielka władzy zaklinała się, że nie jest Polką, nie rozmawia po polsku, a nawet nie jest osobą wierzącą. Tym nie mniej była obecna na nabożeństwie do samego końca, a po modlitwie prowadziła ożywione rozmowy z uczestnikami obchodów 76. rocznicy Bitwy o na temat sytuacji politycznej na Białorusi.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

Znadniemna.pl

1 odpowiedź Obchody 76. rocznicy Bitwy o Surkonty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *